'Serbest bölgeye destek vereceğiz'

SATSO Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısı’na onur konuğu olarak davet edilen MHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Muhammed Levent Bülbül SATSO’nun Karasu’da Serbest Bölge kurulması önerisini desteklediklerini söyledi.

'Serbest bölgeye destek vereceğiz'

SATSO Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu Meclis Toplantı Salonunda Meclis Başkanı Talip Kuriş Başkanlığında, SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Yönetim Kurulu Üyeleri ve meclis üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda Sakarya Milletvekili M. Levent Bülbül, şehir ve ülkeye yönelik gündemle ilgili açıklamalarda bulundu.

PANDEMİYLE MÜCADELE

Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ’un açış konuşması sonrasında kürsüye gelen M. Levent Bülbül SATSO Meclisi ile fikir alışverişi içerisinde bulunmaktan mutluluk duyduğunu vurgulayarak, “Dünya çok sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Oluşan uluslararası yapılar artık çözüm üretmekten çok anlaşmazlıkların, sıkıntıların çözümünü engelleyici bir durumdalar ve kuralsızlık kural olmuş durumda. Ekonomik açıdan ticaret savaşları denilen, ülkeler arasındaki çekişmeler, rekabet ve mücadelenin olduğu süreçte arttığı bu dönemde bir de pandemi ile karşı kaşıya kaldık. Çok güçlü ve kudretli ülkelerin pandemiyle mücadelesinde başarısız olduğunu, devletlerin ne kadar önemli, sosyal güvenlik ve sağlık altyapılarının, kıymetli olduğunu da görmüş olduk. Dünya mücadele etmeye devam ediyor ve ülkemiz de pandemiyle iyi mücadele eden ülkeler arasında yer aldı” diye konuştu.

ÜLKEMİZ ADINA ÜMİTLİYİZ

Bülbül konuşmasında şu konulara değindi:

“Büyüme açısından bakıldığında Türkiye, özellikle 2021 yılı içerisinde dünyada çok ciddi ölçüde büyüme oranlarıyla büyüyebilen 1-2 devletten biri haline geldi. İhracatımız 225 milyarı aştı, ithalatta dışa bağımlılığı azaltma konusunda devletimiz yatırım istihdam ve ihracat odaklı büyüme çerçevesinde çalışmalarını sürdürüyor. Pandemi ve devamında üretimin hızlı yükselişi enerji talebini ciddi artırdı ve dünyada da bu durum bir yüksek enflasyona yol açtı ki dünyadaki bu süreç bizi ve tüketicileri de ciddi şekilde etkiledi. Türkiye bu süreçte hem ekonomik açıdan bu mücadeleyi verirken aynı zamanda bölgesinde çeşitli hesapların yapıldığı, çok ciddi çatışma, kriz ortamlarının ortasında yer almaktadır.”

MALİYETLERE KATLANILMAZ

“Dünyadaki birçok ülkenin maliyetlerine katlanamayacağı bu durumda Türkiye çetin bir mücadele veriyor. Türkiye’nin son yıllarda savunma sanayisine yaptığı yatırımlar da çok önemlidir. Dünyada birçok ülkenin teknolojik gelişmelerinin temelinde savunma sanayisine yönelik çalışmalar yer alıyor. Bizler siyasi varlığımızın devamı için değil, ülkemizin içinde bulunduğu sorunlardan kurtulması, daha aydınlık gelecek için güçlü şekilde hazır olması için çalışıyoruz. Ülkemiz adına ümitliyiz, bu sürecin ve sıkıntıları geçici olduğu kanaatindeyiz. Yılın sonuna kadar sürecin olumlu bir yöne döneceğinden eminiz. Sanayicimiz, tüccarımız, iş dünyamız dinamik bir şekilde çalışıyor.”

SERBEST BÖLGE İÇİN ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPACAĞIZ

Sakarya sanayi alanında dinamizm ve hareketliliği ile Türkiye’nin gelişeceği bu yolda en büyük paylardan birini alacaktır. OSB’lerin, istihdamın ve ekonominin gelişmesi Sakarya’ya çok daha yarayacaktır. Serbest bölge ile alakalı üzerimize düşeni yapma konusunda Başkanlarıma gereken izahatta bulundum. Sakarya’ya ciddi katkı sağlayacak bir proje ve umuyoruz ki bu dönemde neticeye kavuşturabiliriz.”

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2022, 14:48

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER