''Sıra dışı başarılara şahit oluyoruz''

‘’Bu anlamlı günün toplumsal sorumluluğumuzu artırmasını temenni ediyorum’’

''Sıra dışı başarılara şahit oluyoruz''

Kaymakam Dr. Ahmet Naci Helvacı “3 Aralık Dünya Engelliler Günümesajı yayımladı.

”Engelli vatandaşlarımız ‘Önce İnsan’ anlayışına sahip olan aziz milletimizin ayrılmaz bir parçasıdır. Devlet ve millet olarak her konuda engelli vatandaşlarımızın yanında yer almaya, onların hayatlarını kolaylaştırmaya büyük önem vermekteyiz'' diyen Kaymakam Helvacı’nın mesajı şöyle devam etti:

''Engellileri topluma kazandırmak ve hayat standartlarını yükseltmek amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında “Dünya Engelliler Günü“ olarak kabul edilen 3 Aralık günü, engelli kardeşlerimizin sesini duyurduğu özel bir gündür.

POZİTİF AYRIMCILIK

Devlet olarak bize düşen, engelli vatandaşlarımızın haklarını gözeterek, karşılaştıkları sıkıntıları asgari düzeye çekmektir. Bu kapsamda devletimiz son yıllarda birçok alanda olduğu gibi engelli vatandaşlarımızın yaşam kalitesinin en üst seviyelere çıkarılması anlamında da reform niteliğinde düzenlemeler yapmıştır. 2005 yılında çıkarılan Engelliler Kanunu ile yapılan yasal düzenlemelerin ardından 2010 yılındaki Anayasa değişikliği ile bu reform süreci bir üst aşamaya taşınarak, engellilere yönelik pozitif ayrımcılık anayasal güvence altına alınmıştır.

SIRADIŞI BAŞARILAR

Engelli vatandaşlarımızın desteklenmeleri halinde neleri yapabileceklerini görüyor, birçok sıradışı başarılara şahit oluyor, onların yaşama sevinciyle hayata sarılmalarından büyük mutluluk duyuyoruz. Özellikle son yıllarda spordan sanata, eğitimden çalışma hayatına kadar hemen her alanda önemli başarılara imza atan engelli kardeşlerimizin bu azim ve özgüvenleri her türlü takdiri hak etmektedir.

ORTAK SORUMLULUK

Unutmayalım ki, her sağlıklı insan bir engelli adayıdır. Engelli vatandaşlarımızın sorunlarına sahip çıkmak, kalıcı çözümler üretmek için çaba göstermek, sadece engellileri ve ailelerini ilgilendiren bir husus değil, toplum olarak tüm kesimlerin ortak sorumluluğundadır. Karasu Kaymakamlığıda bu sorumluluk bilinci ile hareket etmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle bu anlamlı günün toplumsal sorumluluğumuzu artırmasını temenni ediyor, tüm engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2020, 09:04

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER