Sivri istila!

Karasu sivrisineklerin istilasına uğradı. Özellikle çocuklarda sivrisinek ısırığı ile yaralar oluşması aileleri tedirgin etti. Belediye, “Var gücümüzle mücadele ediyoruz” açıklaması yaptı.

Sivri istila!

   Son yağışların ardından sivrisinek varlığında meydana gelen artış, özellikle sahil kesimlerinde şikâyetlere yol açtı. Geçmiş dönemlerde sadece akşam saatlerinde görülen sivrisinekler artık gündüz mesaisine de başladı! Karasu Haber’e telefonla ulaşan bazı tatilciler, gündüz saat 18.00’den itibaren evlere kapanmak durumunda kaldıklarını belirttiler. Yenimahalle’de oturan bir emekli vatandaş sivrisinekle mücadelenin yetersiz kaldığını ve saatlerce eve kapandıklarını söyledi.

BELEDİYE NE DİYOR?

   Belediyeden yapılan açıklamada sinek varlığındaki artış kabul edildi ve bunun son yağışlar nedeniyle gerçekleştiği belirtildi. Sakarya ilçeleri arasında sinekle mücadelede personel ve araç bakımından Karasu’nun ilk sırada yer aldığını söyleyen Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Karakaş, buna rağmen sıkıntılar olduğunu ifade etti.

‘5 ARAÇ SÜREKLİ ÇALIŞIYOR’

   Karakaş konuyla ilgili olarak Karasu Haber’e şu bilgileri verdi:

“Adapazarı Merkez Belediyesi’nin 80 mahallesi var 5 araçla çalışıyor. Bizim 40 mahallemiz var ve kendimize ait 5 aracın yanı sıra Büyükşehir’in bir ekip dahil olmak üzere 6 araçla mücadele ediyoruz. Gündüz hiç durmadan dumanlama yapıyoruz. Mesaimiz gece 12.00’lere kadar sürüyor. Sivrisinek artışının nedeni son yağışlar. Sakarya’nın birçok bölgesinde benzer şikâyetler var. Özellikle sahil bölgelerinde kıyıda köşede gözden kaçan küçük gölleşmeler milyarlarca sinek üretiyor. Belediyeyi savunma anlamında söylemiyorum ama gerçekten bizim gibi geniş ve her gün giderek daha da genişleyen yerleşim bölgelerinde sivrisinekle mücadele etmek çok zor.”

‘UÇURMADAN MÜCADELE ŞART’

   Mücadele yöntemlerine de değinen Başkan Yardımcısı Karakaş, “Öncelikle larva döneminde ilaçlamaya başlıyoruz. Normal larva ilaçlaması 25 derece sıcaklıklarda başlar. Biz havaların ısınmasını beklemeden 15 derecelerde işe başladık. Ancak dediğim gibi, alan çok geniş. İlçeler arası en fazla ekibe sahip olmamıza rağmen böyle bir sonuç çıkmasına çok üzüldük. Şunu kabul etmek lazım ki, sivrisinek sadece bataklıklarda değil çimenlerin arasında da çoğalıyor” diye konuştu. İsmail Karakaş mücadeleyi aktif bir şekilde sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2021, 17:33

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER