Son dakika… Bayramda sokağa çıkma yasağı uygulanacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen kabine toplantısından ‘4 günlük bayramda sokağa çıkma yasağı’ kararı çıktı. Toplantının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 23-24-25-26 Mayıs'ta 81 ilde sokağa çıkma yasağı uygulanacağını duyurdu.

Son dakika… Bayramda sokağa çıkma yasağı uygulanacak!
banner189

Erdoğan’ın yaptığı açıklamaya göre okullar kapandı. Yeni eğitim-öğretim yılı önümüzdeki Eylül ayında başlayacak.

29 Mayıs'ta cuma namazıyla birlikte valilik ve müftülüklerce belirlenen ve şartları uygun olan camilerin de ibadete açılacağını söyleyen Erdoğan, bir süre sadece öğle namazı kılınacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı kararlar satır başarı ile şöyle:

* Maske kullanmayı alışkanlık haline getirilecek. Sokakta, iş yerinde, toplu taşıma alanında, sosyal hayatın her alanında insanlarla aramızda en az 1,5-2 metre mesafe bırakılacak. Eller her fırsatta yıkanacak. Maske, mesafe ve temizlik üçlüsü artık hayatımızın vazgeçilmez birer parçası haline gelecek.

* Normalleşme takviminin sürmesi vaka sayısının çok daha aşağı inerek sıfırlanmasıyla mümkündür. Salgının seyrinde olumsuz yönde gelişme olursa bazı tedbirleri çok daha sert şekilde yeniden uygulamak durumunda kalabiliriz.

23-24-25-26 MAYIS’TA SOKAĞA ÇIKMAK YASAK

* Çay hasadı için Karadeniz’e gitmek isteyen vatandaşlarımız Salı gecesi sokağa çıkma sınırlandırılmasının bitişiyle gidebilecekler. Tarım, hayvancılık, sanayi ve ticaret faaliyetleriyle ilgili her hususta vatandaşlarımıza kolaylık gösteriyor destek verilecek.

* Arife gününden bayramın son gününe kadar 23-24-25-26 Mayıs’ta 81 ilimizin tamamında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

* 15 ilimiz için geçerli olan şehirlerarası seyahat kısıtlaması 15 gün süreyle uzatıldı. Cezaevlerinde bir süredir yapılmayan kapalı görüşleri belirli sınırlandırmalar ve tedbirler eşliğinde Haziran ayında yeniden başlatılacak.

* 60 bin mahkûmun Mayıs sonunda dolan izin süreleri 2 ay süreyle uzatıldı.

OKULLAR KAPANDI CAMİLER AÇILIYOR

* Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda eğitim öğretim yılı sona erdirildi. Yeni eğitim öğretim yılı önümüzdeki Eylül ayında başlayacak.

* 29 Mayıs Cuma günü cuma namazıyla birlikte valilik ve müftülüklerce belirlenen şartları uygun olan camilerimizde ibadete açılacak. Bir süre sadece öğlen ve ikindi namazı kılınacak. Cemaatle namaz kurallar içerisinde ifade edilecek.

* Kreşler ve bakımevleri 15 Haziran’da faaliyete geçecek.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2020, 10:16

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER