Soylu'nun hedefindeki tanıdık müdür

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile 15 Temmuz darbe girişimi sırasında askeri birliklerce trafiğe kapatılan Boğaz Köprüsü’nün açılmasındaki yararlılıkları ekranlara yansıyan Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çalışkan arasındaki gerginlik büyüdü. Soylu’nun Çalışkan’ı açığa almak istediği iddia ediliyor.

Soylu'nun hedefindeki tanıdık müdür

İçişleri Bakanı Soylu'nun Sedat Peker'e koruma polisi verilmesinde sorumluluğuna işaret ettiği ve emniyet kulislerinde açığa alınacağı konuşulan Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çalışkan Cumhuriyet Gazetesi’ne konuştu. Çalışkan "Benim gibi bir insanı açığa kim alacak, nasıl alacak? Bir görelim bakalım” dedi.

İNTİHARDA SOYLU ROLÜ İDDİASI

Günlerdir tüm Türkiye suç örgütü lideri Sedat Peker’in yaptığı açıklamaları her gün yeni bir gelişmenin kapısını aralıyor. Peker’in, Silivri Emniyet Müdürü Hakan Çalışkan’ın intiharında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun rolü olduğunu iddia etmesi ve kendisine verilen koruma polisine ilişkin “koruma polisimi sen vermedin mi?” şeklindeki açıklamalarıyla başlayan tartışma Soylu-Çalışkan gerginliğinin fitilini ateşledi.

HABERTÜRK’TE KONUŞMUŞTU

Soylu Habertürk’te katıldığı programda, “16 Ocak 2015’te DHKP-C tehdidi ile kendisine koruma veriliyor. Şimdi esas iş bundan sonra. İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, terörden sorumlu müdür de Mustafa Çalışkan. Nurettin Demir Kadıköy Emniyet Müdürü. Özgür Taşdemir emniyet müdürü ihraç edildi. En irtibatlı olduğu kişi Sedat Peker. 2015 yılında sanal bir tehditle Nurettin Demir kardeşinden kalan DHKP-C mirasıyla bir kurgu yapar ve koruma verilir” ifadelerini kullanmıştı. Bu açıklamalar Bakan Soylu’nun Mustafa Çalışkan’a yönelik soruşturma başlatılacağı ve açığa alınacağı yorumlarını beraber getirdi.

‘BENCE TOPLUM RAHATSIZ’

Soylu’nun suçladığı Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çalışkan ise gazetemize yaptığı açıklamada Soylu’nun hakkındaki iddialarına ilişkin, “Allah’a sığınıyorum” dedi. “Açığa alınmayı bekliyor musunuz?” şeklindeki sorumuza ise Çalışkan, “Türkiye’deki en dürüst insanı neden dolayı açığa alacaklar çok merak ediyorum. Çıksın bir görelim bakalım. Türkiye’de insanlar var. Dürüst siyasetçiler var. En başta Sayın Cumhurbaşkanı var. Mustafa Çalışkan gibi bir insanı açığa kim alacak, nasıl alacak bir görelim bakalım. Çok merak ettim” dedi. “Soylu’nun açıklamaları sizde herhangi bir rahatsızlık yaratmıyor mu?” sorumuza ise Çalışkan, “Bence toplum rahatsız. Benim rahatsız olmam çok da önemli değil” ifadelerini kullandı.

MUSTAFA ÇALIŞKAN KİMDİR?

1968 yılında Nevşehir doğumlu. 1991 Polis Akademisi mezunu. Aynı yıl İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde Komiser Yardımcısı olarak göreve başladı. Sırasıyla İstanbul, Yalova, Batman, Kırşehir, Sakarya ve Adana emniyet müdürlüklerinin çeşitli kademelerinde görev aldı. Sakarya’daki görevi sırasında bir süre Karasu Emniyet Müdürü olarak çalıştı. Çalışkan yurt dışı görevlerinde de bulundu.

2010 yılında "İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü Sosyal Bilimler Anabilim Dalı" Yüksek Lisans programından mezun olduktan sonra 2012 yılında "Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Adalet Meslek Yüksekokulu"nu bitiren Mustafa Çalışkan, 2016 yılında "Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı Din Sosyolojisi Bölümü’nde doktorasını tamamladı. Mustafa Çalışkan, 29 Mayıs 2020 tarihinde Üniversitelerarası Kurul Kararı ile Sosyoloji alanında Doçentlik unvanını kazandı.

DARBE GİRİŞİMİ SONRASI İSTANBUL MÜDÜRÜ

17-25 Aralık darbe girişiminin hemen ardından 04 Ocak 2014 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürü olarak atanan Doç.Dr. Mustafa Çalışkan, 14 Temmuz 2014 ile 2 Eylül 2015 tarihleri arasında Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürlüğünden sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcılığı görevini ifa etti. 2 Eylül 2015 tarihi itibariyle de İstanbul İl Emniyet Müdürü olarak atandı. Çalışkan, İçişleri Bakanı Soylu ile Berat Albayrak arasındaki çekişmenin alevlenmesi üzerine Emniyet Genel Müdür Yardımcılığına atandı.

ÖDÜL VE KİTAPLAR

Doç. Dr. Mustafa Çalışkan’ın başarılı çalışmaları dolayısıyla çeşitli ödüller aldı. Çalışkan’ın  Madde Bağımlılığının Biyo-Psiko-Sosyal ve Hukuksal Analizi, Kutsal Günlerin Suç Olgusu Üzerine Etkileri, İstanbul'da Suçla Mücadelenin Niteliksel Dönüşümü ve Branşlaşmaya Tesiri, 15 Temmuz hain darbe kalkışmasını birçok yönüyle değerlendirdiği ve canlı tanık olduğu olayları anlattığı üç dilde çevirisi olan (İngilizce, Rusça, Fransızca) 15 Temmuz Kıyam(et) Gecesi ve Milli Vuruş isimli kitapları bulunuyor.

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER