''Süt üreticisi ezildi, konsey işlevini yitirdi''

Karasu Süt Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Civelek, 2020 yılı Ocak, Şubat ve Mart aylarına ait süt destekleme rakamlarını açıkladı ve yılsonuna kadar üreticinin süt fiyatlarına zam yapılmayacağını söyledi. Civelek, üreticinin ezildiğini, Ulusal Süt Konseyinin ise işlevini yitirdiğini belirtti.

''Süt üreticisi ezildi, konsey işlevini yitirdi''

Karasu Süt Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Civelek, 2020'nin rakamlarını açıkladı. Üreticinin ezildiğini, Gıda Konseyinin ise işlevini yitirdiğini söyleyen Başkan Civelek şöyle konuştu: 2020 yılı Ocak, Şubat ve Mart aylarına ait süt desteklemesi ödendi. Bu dönemde ilçemizdeki 823 üreticimiz 2 bin 461 ton sütü için 340 bin lira süt desteklemesi aldı. Destekleme rakamları da örgütlü sütler için 15 kuruş, soğuk sütler için 12 kuruş şeklinde ödendi.

Bu dönemden sonra Nisan, Mayıs ve Haziran ayları süt desteklemesi için başvuru yapıldı. Bu ay içerisinde ödemenin yapılması bekleniyor. Bu dönem ayrıca birliğimiz alanına dahil olan Hendek ilçemizden de üreticilerimiz süt desteklemesi alacak.

‘’BEKLENTİNİN ALTINDA KALDI’’

  Ülkemizdeki tüm süt üreticileri gibi birlik üyelerimiz de özellikle süt fiyatlarında yapılması gereken iyileştirmeyi beklemekteler. Ulusal Süt Konseyinin 1 Ocak-31 Aralık olarak duyurmuş olduğu referans fiyat yıl içerisinde yüzde 60’a varan yem zamlarıyla üreticimizin beklentilerinin altında kaldı.

‘’TAM TERSİ DURUMA DÖNDÜ’’

  Yemin kilogram fiyatı 2,5 liraya dayanırken süt fiyatının yerinde sayması üreticileri zora soktu. 1 litre süt=1,5 kilogram yem esasına göre belirlenmeye çalışılan süt fiyatları şu an tam tersi duruma dönmüş durumda. Üreticiler acil süte zam yapılmasını beklerken ne Ulusal Süt Konseyi ne de Gıda Komitesi bu taleple ilgili bir adım atmış değil.

HAYVANI OLMAYAN ÜYELER!

  Burada sütümüzün fiyatını belirleyen konsey yapısından bahsetmek isterim. 12 yönetim kurulu üyesinden oluşan konsey, üretici, sanayici, üniversite/STK ve kamu olmak üzere dört alt gruptan 3’er üyeyle temsil ediliyor. Görüldüğü üzere 12 üyenin 9’u muhtemelen hayvanı olmayan ve direk ahıra girip o havayı solumayan üyelerden oluşmakta. Bu konsey yapısı tavsiye fiyatı olarak süt fiyatlarını belirlemekteydi.

 ''KONSEY İŞLEVİNİ KAYBETMİŞTİR''

    2018 yılında Çiğ Sütün Sözleşmeli Usulde Alım Satımına İlişkin Yönetmelikte yapılan değişikle konsey Merkez Bankasına bağlı Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesinin görüşünü alarak tavsiye fiyat belirlemesi istendi. Bu da maalesef üreticilerimizi enflasyon hesaplarında ezilmesine sebep olmuştur. Bu iki yıl içerisinde belirlenen süt fiyatları bu düşüncemizi açıkça desteklemektedir. Ayrıca konseyin süt maliyeti hesaplarına bakıldığında maliyetin çoktan tavsiye fiyatı geçtiği ve üreticilerimizin bu hesaplara göre zararda olduğu da görülmektedir.

Geçen ay toplanan Gıda Komitesi aylardır süt fiyatlarında iyileştirme bekleyen üreticilerin sesini hiç duymayıp konuşmamıştır bile.  Süt fiyatlarına yılsonuna kadar zam yapılmayacağını kamuoyuna duyurmak yine işlevini tamamen kaybetmiş olan konseye düştü.

ZAM YOK! AMA ÇİFTÇİNİN ÜRÜNÜNE

    Bakanlık yılın son üç ayındaki destekleme rakamlarını 40 kuruştan olacağını açıkladı. Bu yeterli değil, Merkez Birliğine Temmuz ayından itibaren, yani yılın son altı ayının 40 kuruştan ödenmesi için çalışma başlatılması konusunda görüşlerimizi ilettik. Ayrıca kararnamesi yayınlanan fakat henüz başvurusuyla ilgili yönetmeliği yayınlanmayan yem desteklemesi için de gerekli işlemlerin başlatılması gerektiğini belirttik.

‘’PANDEMİDE ÇİFTÇİNİN DEĞERİ ANLAŞILDI DİYE DÜŞÜNÜYORUM’’

  Özellikle geçtiğimiz aylarda evde beklediğimiz, dışarıya çıkamadığımız pandemi dönemlerinde gıdanın, güvenilir gıdanın ve en önemlisi de onu üretmeye çalışan çiftçinin kıymetinin, değerinin anlaşıldığını düşünüyorum. En kısa yol nasıl bildiğimiz yolsa, en ucuz ve kaliteli gıda da bildiğimiz, gördüğümüz üreticinin ürünüdür.

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2020, 10:19

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER