Tam kapanmada bankalar ve bakkallar açık!

29 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasında uygulanacak tam kapanma süresi boyunca bankaların ve bakkalların açık olacağı duyuruldu. Vergisini yatırmaya gidenler de yasak kapsamı dışında tutulacak.

Tam kapanmada bankalar ve bakkallar açık!

   Türkiye Bankalar Birliği tam kapanma tedbirlerine ilişkin duyurusunda bankaların açık olacağını belirtti. Kurumdan yapılan açıklamada, "Bankacılık hizmetlerini ve ödeme sistemleri kesintisiz olarak sürdürecek. Banka şubeleri 10.00-16.00 saatleri arasında, makul sayıda personel ile hizmet verecektir" ifadesi kullanıldı. Buna göre banka şubeleri makul sayıda personel ile 10.00-16.00 arasında hizmet verecek.

BAKKALLAR DA AÇIK

Sakarya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akdardağan, tam kapanma döneminde işyerlerinin saat 10.00 ile 17.00 arasında ve Pazar günleri de dahil açık kalacağını duyurdu.

Akdardağan, “Vatandaşlarımız mahallesi ve sokağındaki en yakın bakkaldan alışverişini rahatlıkla yapabilecektir. Yine vatandaşlarımızın istemeleri halinde sokağındaki bakkalından online sipariş vererek eve servis hizmeti isteyebilecektir” dedi.

ZİNCİR MARKETLER PAZAR KAPALI

Başkan Akdardağan belirtilen uygulama kapsamında ilk kez zincir ve süpermarketlerin Pazar günü kapalı kalacağını belirterek, “Kısıtlamalı olan Pazar günlerinde zincir marketlerin kapalı, bakkal esnafının açık olması anlamlı ve yerinde bir karardır. İlk kez gerçekleşen olan bu uygulama ile esnafımız bir nebzede olsa nefes alacaktır” dedi.

VERGİ YATIRANA TOLERANS

Diğer taraftan, İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeye göre, Kurumlar Vergisi ödemesinin son günü olması nedeniyle tam kapanmanın ilk günü olan 30 Nisan 2021 Cuma günü kurumlar vergisi borcu ödemelerini yapmak üzere bankalara gidecek olan vergi mükellefleri vergi borcuna ilişkin tahakkuk fişi veya elektronik ortamda alınmış borç durumunu gösterir bilgi/belgeyi denetimlerde ibraz etmek ve şirket ile ödeme yapılacak banka güzergâhında kalmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasında muaf tutulacak.

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER