Taşocağı kararı Hürriyet'i şaşkına uğrattı!

Karasu’nun Hürriyet Mahallesi’nde açılmak istenen ‘Taşocağı ve kırma-eleme tesisi’ için daha önce Valilikçe verilmiş ‘ÇED gerekli değildir’ kararının halen geçerli olduğu bildirildi. Mahalle halkı Vali Kaldırım’ın ‘Burada ocak açılmayacak’ sözünü tutmasını istiyor.

Taşocağı kararı Hürriyet'i şaşkına uğrattı!

Karasu Hürriyet/Tömek Mahallesi’nde özel bir şirket tarafından maden ocağı adı altında açılmak istenen “Maden (Kumtaşı) Ocağı ve Kırma -Eleme Tesisi" yeniden gündemde. Sakarya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, özel şirketin ilk başvurusunda Valilikçe verilen ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararının halen geçerli olduğunu ilgili taraflara bir yazı ile duyurdu.

DURDURMA KARARI VERİLMİŞTİ

Hürriyet Mahallesi tarafından yıllardır mera olarak kullanılan 93,75 hektarlık orman alanının 16,29 hektarlık kısmına maden ocağı adı altında taş ocağı ve mıcır tesisi açılması talebi, 11 Kasım 2020’de coronavirüse yakalanarak hayatını kaybeden dönemin muhtarı Abdurrahman Denizhan tarafından Sakarya 2. İdare Mahkemesi’ne taşınmış ve mahkeme durdurma kararı vermişti. Ancak aynı mahkeme konuyu esastan görüşmesi sonucu bu kez ÇED kararının gerekli olmadığına hükmetmişti. Bu karar başta Hürriyet Muhtarlığı olmak üzere, Karasu Kaymakamlığı, Karasu Belediyesi ve ilgili diğer kişi ile kurumlara yazıyla iletildi.

(NOT: 10 Mart 2018’de taş ocağı açılmak istenen mera alanındaki dayanışma pikniğinde konuşan Muhtar Abdurrahman Denizhan, hukuki süreçle ilgili bilgilendirmede bulunmuştu. Denizhan, koronavirüse yakalanmış ve 11 Kasım 2020’de hayatını kaybetmişti) Tıkla izle: https://www.youtube.com/watch?v=AYwaP-aDKPQ&feature=youtu.be

İLK KARARA DÖNÜŞ

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nedim Arsal imzasıyla geçtiğimiz hafta taraflara gönderilen yazıda şöyle denildi:

“İlgi yazı ile müdürlüğümüze gönderilen, Sakarya 2. İdare Mahkemesi 'nin 2020/662 Esas No'lu kararında; "...hukuka aykırılığı olan dava konusu işlemin; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 Sayılı Kar unun 27. maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına, 2577 sayılı Kanunu 20/A maddesinin 2. Fıkrasının 4e-bendi uyarınca ivedi yargılama usulüne tabii işbu karara karşı itiraz yolu kapalı olmak üzere, 10.11.2020 tarihinde oybirliğiyle karar verildi " denilmektedir.

Bu itibarla; Sakarya 2.İdare Mahkemesi’nin 10.11.2020 tarihli kararı gereği, ÇED Gerekli Değildir" kararının geçerliliği devam etmekte olup, söz konusu faaliyet kapsamında iş ve işlemlerin 2577 Sayılı Kanunun 28. maddesi uyarınca yürütülmesi ve ayrıca, mahkemenin vereceği nihai karar gereği, gerekli işlemlerin tesis edileceği hususunda, bilgilerinizi ve gereğini arz/rica ederim.”

VALİ KALDIRIM SÖZ VERDİ Mİ?

Hürriyet Muhtar Vekili Cumhur Özkan, bölgenin geçim kaynakları olan fındık bahçeleri ve diğer tarım alanlarıyla çevrili merada aynı zamanda hayvancılık yapıldığını belirterek, tebliğ edilen yeni kararla büyük bir şaşkınlık yaşadıklarını söyledi. Açılması düşünülen taş ocağının yoğun şekilde tarım yapılan Akkum Ovası’na da hakim bir tepede kurulacağı bilgisini veren Özkan şöyle konuştu:

“Biz süreç başladığı günden beri bu ocağın bölgedeki tarım ve hayvancılığı bitireceğini çeşitli girişimlerle kamuoyuna ve ilgililere anlattık. Sayın Valimiz Çetin Oktay Kaldırım, yaz aylarında Acarlar Longozu’nda mahallemizden bir heyetle görüştü. Kendisine durumu anlattık. Bizlere ‘İçiniz rahat olsun. Ben size teminat veriyorum. Bu ocak açılmayacak’ şeklinde beyanda bulundu. Şimdi bakıyoruz başa dönülmüş ve valiliğin o dönem verdiği ÇED Gerekli Değildir kararının geçerli olduğu söyleniyor. Biz ocağın açılmaması için mücadelemizi sürdüreceğiz.”

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2021, 14:07

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER