banner181

Tatilcilere sevindirici haber: Deniz ve havuz suyundan bulaşma ihtimali çok düşük.

Yaz tatilini hevesle bekleyenlere müjdeli haber geldi. Yapılan araştırmalarda göre; koronavirüsün deniz ve havuz suyundan bulaşma ihtimali çok düşük çıktı.

Tatilcilere sevindirici haber: Deniz ve havuz suyundan bulaşma ihtimali çok düşük.
banner183

Çin'de ortaya çıkarak tüm dünyayı etkisi altına alan yeni koronavirüs (covid-19) için alınan tedbirler, vaka sayılarının düşme eğilimine girmesiyle birlikte gevşetilmeye başlandı. Türkiye de normal yaşama dönüş için kademeli bir biçimde tedbirleri gevşetme kararı alan ülkeler arasında yer alıyor.

İÇ TURİZM STARTI 28 MAYIS’TA

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un iç turizmin 28 Mayıs'ta başlayacağını duyurmasının ardından vatandaşlar tatil planları yapmaya başladı. Normalleşme planı çerçevesinde açılacak olan oteller ve işletmeler koronavirüs tedbirlerine uygun bir şekilde düzenlenecek. Vatandaşlar ise "Denize ve havuza girmek ne kadar güvenli? Denize girilirse koronavirüs bulaşır mı?" sorularının yanıtlarını merak ediyor. Yapılan araştırmalar tatili iple çekenlere umut verecek nitelikte.

İHTKİMAL ÇOK DÜŞÜK

Yapılan araştırmalara göre koronavirüsün deniz ve havuz suyundan bulaşma ihtimalinin çok düşük olduğu ortaya çıktı. Deniz suyundaki tuzun koronavirüsün bulaşması için elverişli ortamı sunmadığı, havuzlarda da başta klor ve dezenfektan özellikli maddelerle virüsün etkisiz hale getirebileceği belirlendi. Ancak yine de s algının tüm dünya üzerinde etkisini sürdürdüğü şu günlerde bilim insanları plaj ve havuz kenarı gibi kişilerin kullandığı ortak alanlarda sosyal mesafe kuralının asla ihlal edilmemesi gerektiğini vurguluyor.

GÜVENİLİR KAYNAKLAR

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) bilgilerine ve BBC internet sitesinde yayımlanan habere göre virüsün havuz, spa, hamam gibi ortamlardan bulaştığına dair herhangi bilgi ve kanıtın olmadığına vurgu yapıldı. Bilim insanları koronavirüsün parçacıklarının suyu kirletebileceğini ancak deniz ve okyanus gibi su alanlarında bu miktarın önemsenmeyecek kadar düşük olduğunu dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2020, 14:02

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER