banner368

Tekne sahiplerine müjdeli haber

Sakarya nehrini liman olarak kullanan tekne sahiplerinin isteği yıllar sonra gerçeğe dönüşüyor. Nehir ağzına yapılacak olan 330 metrelik batı yaka mendireği için çalışmalar başladı. Proje tamamlandığında her boydan tekneler kış aylarında nehre sorunsuz girip çıkabilecek.

Tekne sahiplerine müjdeli haber

Karasu Su Ürünleri Kooperatifi İkinci Başkanı Ali Osman Karaman, balıkçıların heyecanla beklediği Sakarya Nehir Ağzı Taşlama Projesi ile ilgili çalışmanın ikinci aşamasına geçildiğini söyledi. Karaman, “Sonbahar ve kış aylarında her tonajda balıkçı teknesinin nehre giriş çıkışları kolaylaştıracak ağız taşlaması için denizin içine doğru 330 metrelik dolgu çalışması başladı. Karasulu balıkçılara hayırlı olsun” dedi.

MUSTAFA İSEN FAKTÖRÜ

Karasu Su Ürünleri Kooperatifi’nin yıllardır nehre giriş çıkışları sorunsuz hale getirecek bir proje için ilgili her kuruma başvuruda bulunduğunu hatırlatan Ali Osman Karaman, bu sorunun çözümü için en çok çaba gösterenlerin başında Cumhurbaşkanlığı eski Genel Sekreteri ve geçtiğimiz dönem AKP’den Sakarya milletvekilliği yapan Prof. Dr. Mustafa İsen’in geldiğini hatırlattı. Karaman, “Sayın İsen bize bu proje için söz verdi ve her aşamasını adım adım takip etti. Dolayısıyla kendisine müteşekkiriz” şeklinde konuştu.

BLOKLAR HAZIR

Ali Osman Karaman şu anda yürütülmekte olan çalışmayla ilgili olarak şunları söyledi: “Nehrin batı yakasında denize doğru yaklaşık 330 metre dolgu yapılıyor. İkinci aşamada daha önce hazırlanmış beton bloklar döşenecek. Böylece nehir ağzında kum birikmesi önlenecek ve her boyda balıkçı ve midye tekneleri rahatlıkla nehre girip çıkacak. Bu güne kadar büyük tekneler ağızdaki sığlaşma dolayısıyla nehre girerken kuma oturuyordu. Proje tamamlanınca sorun tamamen ortadan kalkmış olacak.”

İKİNCİ AŞAMA BALIKÇI LİMANI

Karasulu balıkçılar, balıkçı barınağı olarak başlatılan projenin daha sonra liman projesine dönüştürülmesi sonucu yeni arayışlar içine girmek durumunda kaldı. Limanın özelleştirilmesiyle burada kendilerini yer verilmeyeceği gerçeği ile karşılaşan tekne sahipleri yeni bir balıkçı barınağı için harekete geçti. Uzun çabalar sonucunda hazırlanan yeni Balıkçı Limanı Projesi 2019 yılında hayata onaylandı. Ödeneksizlik dolayısıyla ertelenen Balıkçı Limanı inşaatı Sakarya nehir ağzının doğu yakasında kurulacak. Söz konusu limanın ana mendireği bin 800 metre uzunluğunda olacak.

Ali Osman Karaman açıklama yaptı: https://www.youtube.com/watch?v=84wWQMi2iy4

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2020, 14:09

Karasu Haber

YORUM EKLE
YORUMLAR
Adnan Yıldız
Adnan Yıldız - 1 yıl Önce

Bu proje, Karasu Plajını kirledir. Önceden liman mendiregini aşamayan kirli Sakarya Nehri suları, şimdi rahatlıkla doğu Karasu sahillerine ulaşır.

SIRADAKİ HABER