TMO Fındık Alım Şartlarını açıkladı

Bu şartlarının dışında olan hiçbir fındığı TMO depolarına asla sokmayacağız...

TMO Fındık Alım Şartlarını açıkladı
banner238

   Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) 2020 fındık alım sezonuna başladı. 19 Ağustos’tan itibaren randevu vermeye başlayan TMO’nun fındık alım şartları bugün muhtarlarla yapılan toplantıda anlatıldı.

  ‘’Üreticilerimizin fındığını teslim ederken TMO'nun ürün alım kriterlerine dikkat etmesinin önem taşıdığını söyleyen Kutucuoğlu, muhtarlara TMO’nun hangi şartlarda fındık alacağı ile ilgili bilgiler verdi.

İŞTE ORANLAR

   Kutucuoğlu, ‘’Fındıkta rutubet oranı yüzde 6, sağlam iç fındık yüzde 40, buruşuk fındık oranı yüzde 10, çürük ve buruşuk fındık oranı yüzde 3, zuruflu tane oranı yüzde 3, yabancı madde oranı yüzde 0.5, çatlak ve kabuğundan çıkmış iç fındık oranının yüzde 0.5 olması gerekmektedir. Bu şartlarının dışında olan hiçbir fındığı TMO depolarına asla sokmayacağız’’ ifadelerini kullandı.

  YAŞLI VE HASTA ÜRETİCİLER NE YAPACAK

 ‘’Bir önemli konu da yaşlı ya da hasta fındık üreticileri ile ilgili’’ diyen Kutucuoğlu, mahallesinde bu durumda üretici bulunan muhtarlara, ‘’Yaşlı ve hasta üreticilerin fındığını birinci derecede yakını kurumumuza teslim edebilir. Bu kişinin muhtardan, üreticinin yakını olduğuna dair, muhtarın imzası ve kaşesi bulunan belge ile bize gelmesi gerekiyor. Bu koşullarda getirilen fındığı teslim alacağız’’ dedi.

   Muhtarlar Derneği Başkanı Türker Tetik, kendilerini bilgilendiren TMO Alım Koordinatörü Ahmet Kutucuoğlu’na teşekkür etti. Toplantıda Başkan Tetik’in yanı sıra Taşlıgeçit Mahallesi Muhtarı Veysel Aksu ve İhsaniye Mahallesi Muhtarı Oğuz Özden de hazır bulundu. Katılmayan muhtarlara bilgilendirme broşürleri gönderildi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2020, 19:37

Karasu Haber

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yüksel aksoy
Yüksel aksoy - 3 ay Önce

Bu milletin yüzünü bi kere güldürdün be ,tmo da randıman almayı bilen kaç kişi varda konuşuyoruz,tmo ziraat odası ve tarım kredi kooperatifleri çiftçinin anasını ağlamaktan başka ne iş yapar

SIRADAKİ HABER