TZOB Başkanı Bayraktar: “Çitçi bu primi ödeyemez”

Şemsi Bayraktar,  yeni asgari ücretle çiftçilerin tarım Bağ-Kur primlerinin arttığını belirterek, ödemelerde çiftçiye kolaylık sağlanması gerektiğini söyledi.

TZOB Başkanı Bayraktar: “Çitçi bu primi ödeyemez”

   Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yeni asgari ücret ve bunun çiftçilerin sigorta primlerine yansıması konularında yazılı bir açıklama yaptı. “Yeni asgari ücret ve 28 günden 29 güne çıkarılan prim gün sayısı sonrası çiftçilerin tarım Bağ-Kur primleri yükseldi” diyen Bayraktar şu görüşlere yer verdi:

“Brüt asgari ücret yüzde 39,87 artarken çiftçilerin tarım Bağ-Kur primleri de yüzde 44,87 artarak 1151 liradan 1668 liraya çıktı. Borcu bulunmayan çiftçilere verilen 5 puanlık Hazine desteği göz önünde bulundurulsa bile çiftçilerimizin ödeyeceği tarım Bağ-Kur primi aylık 985 liradan 1426 liraya yükseldi.

ÇİFTÇİNİN İŞVERENİ YOK

Çiftçilerimiz işçi ve memurla aynı statüde değildir. İşvereni olmadığı için belirlenen primin tamamını kendisi ödemek zorundadır. Çiftçinin 2022 yılında tarım Bağ-Kur primini ödemesi bir hayli zorlaştı. Ancak çiftçilerimizin bu rakamları ödemesine imkan yoktur. Eğer müdahale edilmezse 2022 yılı prim oranlarındaki artış nedeniyle tarımda kayıt dışılık artacak, çiftçilerimiz sosyal güvenlik hakkından mahrum kalacaktır."

PRİM GÜN SAYISI İNDİRİLSİN

Bayraktar, devletten sosyal güvenlikte çiftçiyi desteklemesini talep ederek, "Tarım Bağ-Kur sigortası prim gün sayısı, 2008 yılında olduğu gibi 15 güne indirilmelidir. Bu durumda çiftçimizin ödeyeceği aylık prim 1668 liradan 863 liraya, Hazine desteği göz önünde bulundurulduğunda ise 738 liraya inecektir. Çiftçilerimizin içinde bulunduğu durum düşünüldüğünde bu miktar bile çok yüksektir. Ayrıca çiftçilerimizin tarım Bağ-Kur primlerine uygulanan yüzde 5 oranındaki Hazine teşvik indirimi de enflasyon oranına göre yükseltilmelidir" değerlendirmesinde bulundu.

KADIN VE GENÇ ÇİFTÇİLERE DESTEK

"Çiftçilerimizin yaşadığı sıkıntılı dönemin dikkate alınarak, muafiyette geçen sürelerin borçlandırılması imkânı sağlanmalıdır” diyen Bayraktan açıklamasını şöyle tamamladı:

 “Pozitif ayrımcılığı hak eden kadın çiftçilerimizin sosyal güvenlik sistemine katılımının desteklenmesi için gençlerimizi ve kadın çiftçilerimizi tarımda tutmak için teşvik edici önlemler alınmalıdır. Ayrıca kadınların sigortalı olmadan önce gerçekleşen doğum nedeniyle hizmet borçlanması yapılmalıdır. Devletimiz çiftçilerimizin sosyal güvenlik hakkını devlet eliyle verebilecek güçtedir. Ülkemizi besleyen çiftçilerimizi sosyal güvenlikten yoksun bırakmayacağına gönülden inanıyoruz."

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2021, 10:15

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER