banner181

Vali Kaldırım: ‘Limanın işlevselliği artırılmalı’

Sakarya’nın yeni Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nın önceden planladığı Karasu gezisine katılarak liman ve Acarlar Longozu’nda incelemelerde bulundu. Vali Kaldırım Karasu Limanı’nın bölgenin parlayan yıldızı olması için kapasitesinin artırılarak daha işlevsel hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

Vali Kaldırım: ‘Limanın işlevselliği artırılmalı’
banner183

Karadeniz’in en önemli limanları arasında yer bulan ve bölgenin dünyaya açılan kapısı konumuna gelen Karasu Limanı, stratejik önemi bakımından dikkat çekmeyi sürdürüyor. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde düzenlenen bir program çerçevesinde 28 Temmuz Salı günü ilçeye gelen bir heyet limanda incelemelerde bulundu.

Heyette, programı düzenleyen Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün ve Meclis Başkanı Talip Kuriş’in yanı sıra Vali Çetin Oktay Kaldırım, Karasu kaymakamlığına vekâlet eden Kocaali Kaymakamı Dr. Emre Nebioğlu, Sakarya Gümrük Müdürü İbrahim Aksoy, Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, SATSO Yönetimi ile Meclis üyeleri katıldı.

MENDİREĞE ÖDENEK TALEBİ

İncelemelere başlamadan önce konuk heyete SATSO Meclis üyesi Karasulu işadamı Hüseyin Yavuzyiğit tarafından Yenimahalle’de bir öğle yemeği verildi. Yenimahalle Muhtarı Ali Beyaz yemek sonrası Vali Kaldırım’a Sakarya ağzında yapılmakta olan mendirek hakkında bazı endişelerini aktardı. Projesinde 400 metre olarak tasarlanmış mendireğin şu anda 125 metresi için ödenek çıktığını belirten Muhtar Beyaz, geriye kalan kısmı için de ödenek ayrılması gerektiğini, aksi halde önümüzdeki kış dalgaların yerleşim alanlarını basabileceği tehlikesinin bulunduğuna dikkat çekti.

LİMANDA BRİFİNG

Konuk heyet daha sonra Karasu Limanı’na geçti ve burada bulunan IC Karasu Port yönetim binasında liman yönetimi tarafından bir sunum gerçekleştirildi. Sunumda mevcut yatırımlar, planlanan projeler, limanın sahip olduğu potansiyel hakkında detaylı bilgiler aktarıldı. Vali ve SATSO Heyeti limanın stratejik öneminin gün geçtikçe daha da artıyor olmasının şehir açısından büyük bir fayda sağladığının altını çizdiler.  Konuk heyet daha sonra römorkörle liman içinde ve dışında tur attı.

ÖNEMLİ BİR ŞANS

Ziyarette bir açıklama yapan Vali Çetin Oktay Kaldırım, Karasu Limanı’nın bölgenin parlayan yıldızı olacağından emin olduklarını, üretim hacminin artırılarak limanın daha da işlevsel olmasının mümkün olacağını belirtti. Vali Kaldırım konuşmasında özetle; “Karasu Limanı Sakarya için gerçekten önemli bir şanstır. Karasu Limanımız şehrimiz ekonomisinin dünyaya ulaşacağı en önemli merkez olacaktır. Limanımızı çok daha verimli bir hale getirerek gelişmesini sağlamalıyız. Şehrimizdeki üretim olanaklarını ve çeşitlerini artırarak limanımızı desteklemeliyiz. Gelişmiş bir liman yatırımlar anlamında Sakarya’nın cazibe merkezi olmasına katkı sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

‘EKONOMİ İÇİN BİR NİMET’

Geziyi programlayan SATSO Başkanı A. Akgün Altuğ da yaptığı değerlendirmede Karasu Limanı çevresindeki yeni ulaşım yatırımları ile limanın çok daha kolay ulaşılabilen bir konuma geleceğini belirtti. Başkan Altuğ konuşmasında “Karasu Limanımız şehrimiz ekonomisi için gerçek bir nimet. Yeter ki limanımızın verimli kullanılmasını ve bu şehre faydalı olmasını sağlayalım. Limana yakın bir mesafede bulunan ve destek verecek OSB’lerimiz olması lojistik açısından hem üreticimize hem de limanımıza oldukça fayda sağlayacak. Özellikle çevresinde devam eden yeni otoyol, demiryolu projeleri ile stratejik önemi oldukça fazla olacak. Ayrıca, Sakarya’nın dünya ticaretinde büyük rol almasında etkili olacak” ifadelerine yer verdi. Konuk heyet daha sonra römorkörle liman içinde ve dışında tur attı. Heyet ayrıca liman içerisinde bulunan ve SATSO Geçiş Belgesi Dağıtım Ofisi’ni ziyaret etti.

LONGOZ’DA TAŞ OCAĞI GÖRÜŞMESİ

Vali Kaldırım liman ziyaretinin ardından SATSO Heyeti’nden ayrılarak Acarlar Longozu’na geçti. Kaldırım burada kendisini bekleyen Hürriyet Mahallesi Muhtarı Abdurrahman Denizhan ve bir grup mahalleli vatandaşla görüştü. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen görüşmede Hürriyet Mahallesi’nde açılmak istenen taş ocağı konusunun ele alındığı belirtildi.  Muhtar ve mahalle temsilcilerini dinleyen Vali Kaldırım’ın ocak açılmasına sıcak bakmadığını söylediği ve girişimde bulunan şirket yetkilileri ile görüşüp son kararını vereceğini ifade ettiği öğrenildi.

Vali Çetin Osman Kaldırım Acarlar’daki gezisi ve  yeni uygulanacak proje hakkında bilgi aldıktan sonda ilçeden ayrıldı.

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER