Vali Kaldırım talimat verdi o katliam durduruldu!

Karasu'da Milli Emlak'a ait olan arazide bulunan 6000 çamfıstığının kesilmesi ile ilgili başlayan süreç Vali Oktay Çetin Kaldırım'ın devreye girmesi ile durduruldu.

Vali Kaldırım talimat verdi o katliam durduruldu!

TV264'ün haberine göre Karasu'da 30 sene önce dikilen fıstık çamı ağaçları hazine arazisini işgal ediyor diye Karasu Kaymakamlığı'nın talimatıyla kesilmeye başlanmasına Vali Kaldırım ''dur'' dedi.

Edinilen bilgilere göre Vali Kaldırım ağaç katliamı konusunda konunun araştırılmasını isteyerek bu kapsamda Karasu Kaymakamlığı'ndan bilgi aldı. Sürecin durdurulmasını isteyen Kaldırım, böylelikle kesimine başlanan çamfıstığı ağaçlarının kesimini durdurdu.

Vali Kaldırım'ın talimatı ile bölgedeki bu hukuki sürecin izleneceği, ancak bu süre içerisinde çam fıstıklarının kesilmesinin söz konusu olmayacağı öğrenildi. Kaldırım talimatı gereği ilk öncelik 30 yıllık Çamfıstığı ağaçlarının kurtarılması olacak.

NE OLMUŞTU?

1992 yılında Almanya'nın Münih kentinden Karasu'ya gelen Yücel Arslan 190 dönümlük arazi üzerine 6 bin adet fıstık çamı ekti. 30 yıldır tarımsal faaliyet alanı olarak kullanılan bu alanın, hazine arazisini işgal ediyor diye tahliye edilmesi istendi.

Yücel Arslan'ın 30 yıl önce ektiği fıstık çamı ağaçlarının ise Karasu Kaymakamlığı'nın talimatıyla dün gelen ekipler tarafından kesimine başlandı. İlk etapta 15 çam fıstığı ağacı kesildi. Yok edilmek istenen çam fıstığı ağaçlarındaki meyvelerin kabuğundan çıkartılan çam fıstıklarının toptan marketlerde kilosu 2800 liradan alıcı buluyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2022, 13:13

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER