Yarın denetim var

Denetimlerin etkinliği ve görünürlüğü en üst seviyede tutulacak...

Yarın denetim var

   Yarın ülke genelinde Covid-19 denetimleri yapılacak. İçişleri Bakanlığı'nca, vali, kaymakam, belediye başkanı, muhtar ve kolluk birimlerinin katılımıyla ülke genelinde yarın Covid-19 tedbirlerinin denetleneceği açıklandı.

   Genelgede, koronavirüs salgınıyla mücadelenin etkin olarak sürdürülebilmesi için 17 Eylül 2020 Perşembe günü tüm il ve ilçelerde, bizzat valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve personeli, köy/mahalle muhtarları, meslek odaları, genel kolluk birimleri (polis, jandarma, sahil güvenlik) ve özel kolluk görevlilerinin (zabıta, özel güvenlik vb.) katılımıyla oluşturulan ekipler tarafından “Sağlık hepimiz için” mottosu ile genel denetimler gerçekleştirileceği belirtildi.  

İçişleri Bakanlığı’nın yarın gerçekleştirilecek denetimlerle ilgili 81 il valiliğine gönderdiği genelgeye göre:

   Denetimler, vatandaşların yoğun olarak bulunduğu başta toplu ulaşım araçları, yeme-içme yerleri, alışveriş yerleri, kahvehane vb. olmak üzere bilumum yaşam alanlarını kapsayacak şekilde planlanacak.

   Denetimlerde vatandaşların kalabalıklar halinde bir araya gelebildikleri etkinlik (nikâh merasimi şeklindeki düğün, nikâh, cenaze, taziye vb.) ve yerlerde (plajlar, cadde ve sokaklar, park alanları vb.) temizlik, maske ve fiziki mesafe kurallarına uyulup uyulmadığına özellikle dikkat edilecek.

   Denetim faaliyetlerinin etkinliği ve görünürlüğü en üst seviyede tutulacak.
UYARI, PARA, FAALİYET DURDURMA
   Denetimler sırasında vatandaşlara yönelik rehberlik edici ve bilinçlendirmeye yönelik faaliyetlere ağırlık verilecek.

   Hemen giderilebilir nitelikte anlık uygulamalardan kaynaklı süreklilik taşımayan aykırılıklar için birinci ihlalde uyarı, ikinci ihlalde idari para cezası, işyeri, ticari taksi ve toplu ulaşım araçları için üçüncü ihlalde 1 gün, dördüncü ihlalde 3 gün şeklinde faaliyet durdurma cezası teklifleri mülki idare amirine iletilecek.

   Halk sağlığı açısından ciddi anlamda risk oluşturan ve süreklilik oluşturan ya da kurallara/önlemlere aykırı davranışlarda ısrar edilen aykırılıklar için ise İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca belirlenecek cezalar mülki idare amirlerince uygulanacak.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2020, 11:23

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER