Yenigün o tabelaları böyle okudu

Sakarya’nın en çok satan gazetelerinden Yenigün 13 Ağustos tarihindeki manşetini Karasu’ya ayırdı. İlçenin yıllardır sanayi ve turizmde istenen seviyeye gelemediğini iddia eden Yenigün, Sakarya Nehri’nin denize döküldüğü yerde bulunan Yenimahalle’de asılan belediye amblemli ’balık tutmak yasaktır’ tabelalarını eleştirdi.

Yenigün o tabelaları böyle okudu
banner189

   Gazetenin yazarı Cevdet Güngör de Karasu’daki sanayi hamlelerini topal ördek diye nitelendirip ilçenin turizm bölgesinden çıkarılmasını talihsizlik olarak niteledi.

                            

YASAK TABELASI  

13 Ağustos 2020 Perşembe günlü manşetine Yasaklı Turizm başlığı koyan Yenigün Yenimahalle’de Sakarya Nehri kıyısına ‘Balık tutmak yasaktır’ uyarı tabelalarının koyulmasını eleştirdi. Haberde belediye logosunun da bulunduğu yasak tabelaların buraya gelenler tarafından yadırgandığını ve kaldırılmasının istendiğini öne sürdü.

‘O DÜZEYE GELİNEMEDİ’

   Söz konusu tabelaların neden konulduğunun açıklanmasının gerektiğine işaret edilen haberde Karasu’nun yıllardır ne sanayi alanında ne de turizmde istenilen düzeye gelemediği iddia edildi ve 1992 yılında turizm bölgesi ilanının geçtiğimiz yıl kaldırılmasının da ilçe turizmine darbe vurduğu değerlendirmesine yer verildi.

GÜNGÖR: ‘BELEDİYENİN YAPTIĞINA BAK!’

   Yenigün Yazarı Cevdet Güngör de 13 Ağustos tarihli yazısında ilçedenin turizm ve sanayideki gelişme potansiyeline değindi. Göngör’ün Karasu’nun Kaderi başlıklı yazısı şöyle:

  Karasu Sakarya’nın Karadeniz’e açılan en önemli kapılarından biri. Ne yazık ki yıllardır turizm ve sanayi ikilemi arasında sıkışıp kaldı. Karasu sanayide topal ördek misali “Karasu Limanı” dendi.  Liman bitti ama limana işlerlik kazandıracak Karasu Demiryolu masal oldu.

    İlçeye hareket getireceği söylenen yanılmıyorsam yedi tersane yapılacağı söylendi. Yer tahsisleri yapıldı. Ancak sadece Gündoğdu isimli bir şirket tersane kurdu. O da kısa süre sonra kapandı gitti. Karasu’nun tersane hikayesi de böylece bitti.

   Benzer şekilde Kibar Holding Karasu’da demir çelik işleme tesisi kurmak için Milli Emlak’tan 2 bin 300 dönüm arazi kiraladı. Bu tesise Rusya’dan denizyolu ile getirilecek ham madde işlenecekti. Tabi böyle bir yatırım Karasu ekonomisine ciddi bir katkı sağlayacaktı. Ancak Kibar Holding’in demir-çelik işleme tesisi kurması sanki beklemeye alınmış gibi duruyor.

   Görülen o ki Karasu ekonomisine katkı sağlayacağı ve istihdam kapısı olacak çalışmalardan şuana kadar bir sonuç çıkmadı. Bu konudaki tüm girişimler güdük kaldı.

TURİZM BÖLGESİNE İPTAL

   Karasu sanayideki olumsuz gelişmeler ile birlikte acaba turizm alanında beklenen seviyeye geldi mi?

   Bu soruya şu anda kimse “Evet” diyemez.  Her şeyden önce AKP iktidarı Karasu’nun turizmde gelişmesi bir anlamda set çekti.

   Nasıl mı?

   Karasu 1992 yılında ANAP İktidarı döneminde turizm bölgesi ilan edildi. Karasu’nun turizmde hak ettiği yere gelmesi için karar gerçekten çok sevindiriciydi. Ancak aradan geçen süre içinde  turizm bölgesi ilan edilen Karasu’da turizm adına olumlu hiçbir gelişme olmadı. Bir yıl önce AKP İktidarı Karasu’nun turizm bölgesi olması için alınan kararı iptal etti.

***

   Karasu’nun turizm alanındaki talihsizlikleri, sanırım 3 veya 4 yıl önce sahilini  ciddi bir  bölümünün dalgalar tarafından yutulması ile devam etti. Bunu önlemek için ilgili kuruluş sahile dalgakıranlar yaptı. Ancak sahil erozyonunu önlemek için yapılan dalgakıranlar sahile yanlamasına değil diklemesine yapıldı. Tam bir kara mizah mühendislik ayıbı olan bu durum daha sonra düzeltildi. Sahile dik olarak yapılan dalgakıranlar yerinden sökülüp yeniden bugün görüldüğü gibi sahile paralel bir hale getirildi. Böyle bir olayı ilk kez duyanlar inanmakta zorluk çekeceklerdir. Ancak olay aynıyla vakidir.

   Benim bu konu ile ilgili yaptıkları mühendislik faciası ile devleti milyonlarca lira zarara uğratan ve Karasu sahillerinin dalgalar tarafından yutulmasını sağlayanlar hakkında acaba ne gibi bir işlem yapıldı? Yoksa yaptıkları yanına kar mı kaldı?

   Görüldüğü gibi Karasu yıllardır ne sanayi de ne de turizmde bir arpa boyu yol gidemedi. Karasu’nun her iki alanda çözülmesi gereken birçok sorunu varken geçtiğimiz pazar günü Karasu Yenimahalle’de deniz kenarına Karasu Belediyesi “Balık tutmak yasaktır” tabelaları asmış.

   Tamamda Karasu’ya birçok balık tutma meraklıları Yenimahalle’de hem balık yemek hem de balık tutmak için geliyor.

   Karasu Belediyesi Yenimahalle’de balık tutmayı neden yasakladı. Bu konuda bir açıklama yok. Hele de içinde bulunduğumuz pandemi döneminde Yenimahalle sahiline asılan  “Yasak” tabelası Yenimahalle’ye balık yemeye gelen ailelerin kafasını karıştırıyor.

   Acaba yasak kararı korona önlemi için mi alındı sorusu zihinleri kurcalıyor?

   Karasu’da turizm gelişecekse de böylesi yasaklı zihniyet ile bir yere varılması mümkün değildir.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2020, 22:48

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER