banner181

Yeşil alan kapsamında kalan fındık kiralama bedeli açıklandı

Muhtarlar itiraz etti...

Yeşil alan kapsamında kalan fındık kiralama bedeli açıklandı

   Orman İşletme Müdürü Raif Çapur muhtarlarla toplantı yaparak, yeşil alan kapsamında kalan fındık kiralama bedelini açıkladı. Çapur, bu sabah Orman İşletmesi'nde yapılan toplantıda, yeşil alan kapsamında kalan fındık kiralama 2020 yılı bedelini 80 TL olarak bildirdi. Bu bedele itiraz eden muhtarların itirazı sonucunda bedeller dönüm başına, Karasu Bölgesi 50 TL, Kurudere Bölgesi 55 TL olarak karara bağlandı. Kurudere Bölgesi her seneki gibi 5 TL Kestane Bedeli farkı ödeyecek.

   ‘’Ücretlerin muhtarlara verileceğini ve son ödeme tarihinin 15 Ekim 2020 olduğunu belirten Orman İşletme Müdürü Çapur ayrıca, bu sene ödeme yapmayanlara İşgal ve Faydalanmadan işlem yapılacağını söyledi.

KİRALARI MUHTARLAR TOPLAYACAK

   Yaptığı konuşmada Çapur, ‘’Her yıl olduğu gibi 2020 fındık sezonunda da siz mahalle muhtarlarımızın aracılığı ile işletmemiz alanında kiralanmış olan fındık bahçelerinin kirasını toplayıp kurumumuza yatırmanız gerekiyor. Siz muhtarlarımız her zaman olduğu gibi bizlerin en büyük yardımcısı konumundasınız. Her alanda işletmemizin sizlere ihtiyacı var. Mesela kaçak ağaç kesimi ya da açma açmak gibi problemlerde muhtar olarak bizlerin eli ayağı gibisiniz ve tüm muhtar arkadaşlarıma bu konuda güvenim sonsuzdur’’ ifadelerini kullandı.

‘’MÜDÜRLÜĞÜN BELİRLEDİĞİ RAKAM ÇOK YÜKSEK’’

   Toplantıda konuşan Muhtarlar Derneği Başkanı Türker Tetik, ‘’Tarım İl Müdürlüğü’nün belirlemiş olduğu rakam aslında çok yüksek. Rekolte 109 kg açıklamış. Kim, neye göre rekolte tahmini yapmış, anlamış değiliz. Bu sezon açıklanan rekolteden en az yüzde 40 kayıp var. Kısacası şartlar ne olursa olsun rakam yüksek.’’ 

‘’AFAKİ REKOLTE TAHMİNLERİ ÜRETİCİMİZİN ALEYHİNEDİR’’

Söz alan Muhtarlar Derneği eski başkanı İsmail Hakkı Topaloğlu ise, ‘’Rekoltede olağan üstü düşüş var. Orman Genel Müdürlüğü ve Tarım Müdürlüğü fındık üreticisin kaybını göz önüne almamış durumda. Şahsi fikrim olarak 2021 hasat döneminde rekolte tahmini yapan kurumun, mutlaka gittikleri bölgede o bölgenin muhtarları ile görüşerek tahmin yapmalılar. Afaki rekolte tahminleri üreticimizin aleyhinedir’’ diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2020, 16:47

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER