Yüce: ‘Vicdani sorumluluk Karasu’nun

12 Mayıs Perşembe günü gerçekleştirilen Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında Karasu’nun ‘kıyı protokolünden çekilmesi’ teklifi oybirliği ile kabul edildi. Karara göre bundan böyle yaz sezonunda ilçe sınırlarında kalan sahilde her türlü cankurtaran hizmetini Karasu Belediyesi üstlenecek.

Yüce: ‘Vicdani sorumluluk Karasu’nun

Büyükşehir Meclisi’nin 38 maddesinde yer alan teklifin oylaması öncesinde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, bu konunun Ak Parti grup toplantısında gündeme getirmek istediğini ancak Karasu belediye başkanı İshak Sarı’nın o toplantıya katılmadığını belirtti.  Ekrem Yüce, Başkan Sarı bu toplantıda da yok. Karasulu meclis üyelerine sesleniyorum. İyi düşünün ve sonra pişman olmayın’ uyarısı yaptı.

Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı'nın teklifinde, Karadeniz Kıyı Protokolü hükümleri çerçevesinde Kaynarca, Karasu ve Kocaali kıyı şeridini kapsayan alanların Kaynarca ve Kocaali kısmının, hasılatın % 4’ünün belediyeye ödenmesi karşılığında işletme hakkının BELPAŞ’a devri istenirken Karasu sınırlarını kapsayan alanın ise kıyı protokolünün yetkileriyle birlikte işletme ve işlettirme haklarının Karasu Belediyesi'ne devri öngörüldü. Madde oybirliği ile kabul edildi.

‘FIRSATI KAÇIRIYORSUNUZ’

Medyabar’da yer alan habere göre, oylama sırasında bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce sahillerde Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Müdahale Şube Müdürlüğü’ne bağlı cankurtaran ekiplerinin yaz boyunca 09.00-19.00 saatleri arasında sahilde görev yaptığını ve sadece geçen yıl her gün hizmet sunan ekiplerin 46 personel, 18 gönüllü cankurtaran, 26 cankurtaran kulesi, 7 jet ski, kurtarma aracı ve 1 zodyak bot ile canla başla çalıştığına vurgu yaptı. Yüce 'Bu kararda her türlü vicdanı sorumluluk Karasu Belediyesi’nindir' dedi.

İşte başkan Ekrem Yüce'nin TV 26 TV’den canlı olarak yayınlanan meclis toplantısında Karasu Belediyesi ile ilgili o sözleri özetle şöyle:

“Şimdi bu tarihi bir proje. Yani hem Kocaali için hem de Kaynarca için gerçekten şehrimiz için. Biz burada ciddi bir riske giriyoruz. Büyükşehir olarak Düzce sınırından Kandıra'ya kadar o sahillerde tarihi bir sahil yapmak istiyoruz. Ciddi hayallerimiz var. Şimdi burası hem Kocaali hem de Kaynarca'dan Allah razı olsun. Ama Karasu niçin tedirgin oldu bilemiyorum. Karasu sanki orada bizim bir büyükşehirin park yeri var onu alacakmış gibi dediler. Öyle bir şey yok. Tekrar Karasu Belediyesi'ne vereceğiz, çalıştıracak. Prosedür gereği Belpaş'a devri yazıyor. Karasu niye burada bir imtina etti anlayabilmiş değilim. Hiç bir kaybı olmayacak. Sahil park zaten büyükşehirin yaptığı proje, bunu da işleten Karasu Belediyesi. Biz Karasu Belediyesi'ne vermişiz zaten geri alacak değiliz. İnşallah orasını tarihi bir proje yapacağız. Sakarya için çok önemli projeler olacak. Karapürçek'ten sonra en önemli projelerden biri o olacak. İnşallah bu konuda desteğinizi bekliyoruz.”

‘PROJEYİ BÖLMEYİN, ÜZÜLECEKSİNİZ’’

“Karasu'da ki arkadaşlarımızın meclis üyelerimizin ve başkanımıza söylüyorum bu projeyi bölmeyin. Biz devam edeceğiz yolumuza. Yarın üzüleceksiniz, koruma yapamayacaksınız. Dalgıçtır, itfaiyedir, kurtarıcıdır, jet-skidir, bottur, onlara bütçeniz bilmiyorum yani yaparız dediniz. Yaparsanız buyurun o zaman. Ama ben üzülüyorum. Yani ola ki bir aksaklık olur, Büyükşehir bunları üstlenmiş, ellemeyin yapsın. Karasu'ya faydası var zararı yok. Karasu bizim ayrı bir yerimiz değil ki, bizim parçamız. Meclis üyelerim lütfen dedikodulara göre değil, ben bugün duydum. Başka amaçlar duydum üzüldüm. Bakın bu tren kaçıyor. Bu meclisten artık geçti. Bir dahaki mecliste ne olur bizi de dahil edin deyin ve başınız ağrımasın. Yoksa üzüleceksiniz.”

‘GELİN BANA SORUN’

“O kurtarma ekiplerinin durumunu bana sorun.  Orada ekiplerin hangi şartlarda çalıştıklarını bana sorun. Elimiz, kulağımız, gözümüz hep orada. Karasu'ya biz zarar veriri miyiz? Benim ilçem sizsiniz. Dolayısıyla bu konuda ben tarihi fırsattır, n'olur fırsatı kaçırmayın. Bu projeler bir daha olmaz. Biz Sakarya'yı baştan aşağı yatırmışız masaya. Nerede ne olabilir, nasıl kalkınabiliriz, nasıl istihdam sağlayabiliriz, nasıl gelir düzenlerini arttırabiliriz, biz gece gündüz buna çalışıyoruz. Bu fırsat geçmez ele. Öyle metruk kalır gider.”

‘ÖNCESİNİ BİLİYORUM’

“Ben Karasu'nun 20 yıl evvel öncesini de biliyorum, 15 yıl öncesini de biliyorum. O zamanlar orada bizim parkın olduğu yerde baraklar vardı, orada kalırdık denize girerdik. O günüde biliyorum, bu günüde biliyorum. Böyle bir proje fırsatı varken bu fırsatı kaçırmayın. Kaçırırsanız vebali sizindir. Ne olur bu vebale girmeyin, gelin bütünlüğü bozmayın hep beraber size hiç zarar gelmeden menfaatlerinizle projeler oluşturalım ve sahilimizi herkesin imrendiğini, Türkiye'de parmakla gösterilen bir sahile getirelim.”

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2022, 12:37

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER