Karantina ve Ramazan

Hem evde sporumu yaparım hem keyfimi yaparım diyenler...

Corona virüs salgını nedeniyle evlerde geçirdiğimiz karantina süreciyle daha hareketsiz bir yaşama geçiş yapmış olduk maalesef.

Daha fazla istirahat etmek ve daha inaktif hala gelmek fiziksel uygunluk seviyemizin düşmesine ve hastalığa karşı daha açık hale gelmesine neden olur. Hareketsiz yaşam biçimi alışkanlık haline dönmesin lütfen, gün içinde mutlaka sevdiğiniz bir egzersizle hareket etmelisiniz.

Ramazan ayının koronalı günlere denk gelmesiyle beraber, oruçluyken spor alışkanlıklarından ödün vermeniz gerekmiyor. Hatta doğru egzersizlerle Ramazan ayını daha fit, daha dayanıklı ve daha rahat geçirebilirsiniz.

Bana sıkça sorulan sorulardan; kiloluyken de pilates yapılabilir mi? Pilates kilo verdirir mi diye...

Tabii ki yapılabilir hatta yapabileceğiniz en güvenli egzersiz türü pilatestir. İnsanların genel algısı; önce diyet yap, biraz kilo ver, ondan sonra spora başla şeklinde ama kiloluyken egzersiz yapmanızda hiç bir sakınca yok. Fazla kilolu pek çok insan, pilatesin kilo vermeye yardımcı olmayacağını düşünerek bunun yerine kardio egzersizlerini ya da aktif sporları tercih ediyor.Ama aslında yanılıyorlar.

Pilates, vücudun merkezini çalıştırıp, vücudun güç ve kas direncini artmasına yardımcı olur. Bu egzersiz şekli vücudunuzun en iç kısımda bulunan yani kemiği saran ilk kaslara kadar çalıştırır, metabolizmanızı harekete geçirir ve daha hızlı bir şekilde yağ yakmanızı sağlar. Pilates yapanlar aynı zamanda sağlıklı beslenip hamur işlerini ve şekerli gıdaları azaltırlarsa istedikleri forma kolayca kavuşabilirler.

Pilatesin ek bir avantajı da hafif bir egzersiz olmasıdır. Sakatlanma veya benzeri bir durum yaşamış olsanız bile yapabilirsiniz. Pilates yaparak kilo verme konusunu biraz daha açarsak, pilates egzersizleri kolay görünmekle birlikte, sitatik hareketler içerir ve bir kaç saniye boyunca pozisyonunuzu korumak için uyguladığınız güç kalori yakar. İşte bu yüzden pilatesin kalori yakıp yakmadığı konusunda şüphe duymanıza gerek yok. Aslında pilates, kalori yakmak için en ideal sporlardan biridir.

Sağlıklı haftalarımız olsun. Saygılarımla.

YORUM EKLE