KARDİYO NEDİR?

Bu hafta sizlere, kardiyoyu sadece kilo vermek için yapılması gerekli gibi algılayanlar için, çok yanıldıklarını söyleyerek başlamalıyım: Kardiyo nedir? Vücudun dolaşım sistemine kardiyovasküler sistem denir.

Kardiyo, bu sistemin kısaltılmış halidir. Kısaca açıklamak gerekirse kardiyo; kalp, damar ve akciğeri en yoğun şekilde çalıştırıp güçlendiren egzersiz grubudur. Kalp ritminin yükseldiği ve nefes alışverişlerinin hızlandığı tüm egzersizlere kardiyo diyebiliriz; koşu, yürüme, yüzme, ip atlama, tenis, voleybol, futbol ve dans gibi...

Kardiyonun yalnızca zayıflamaya yönelik bir egzersiz grubu olduğuna dair yanlış bir düşünce var. Evet doktorunuzun size verdiği diyet programı ile eş zamanlı olarak kardiyo yapmak zayıflamanıza son derece destek olur.

Ancak günlük yaşantınızda sadece kardiyo yapmak sizi zayıflatmaz, yalnızca fit (sağlıklı) bir görünüme ulaştırır. Bunun haricinde kalp ,damar ve akciğer üzerinde olumlu etkileri vardır.

KARDİYONUN FAYDALARI NELERDİR?

Kardiyoyu diğer egzersiz türlerinden ayıran en büyük özellik, dolaşım sistemi üzerindeki etkisidir.

Kardiyo; kalbi güçlendirir ve kalbin kan pompalama görevini daha güçlü bir şekilde yapabilmesini sağlar.

Pompalanan temiz kan vücudun her bir noktasına ulaşarak bedeni yeterli seviyede oksijen almasına destek verir.

Oluşabilecek damar tıkanıklıklarının önüne geçer.

Yüksek tansiyonuna bağlı hastalıkların oluşmasını engeller.

Kemikleri güçlendirir.

Metabolizmayı hızlandırır.

Uyku kalitesini arttırır.

Eğer kilolu iseniz, kilo verme çabası içindeyseniz, itediğiniz kiloya ulaşamıyorsanız,4 problemi mutlaka araştırmalısınız.

İnsülin Direnci

Bağırsak bakterilerin yetmezliği

D vitamin eksikliği

Hipotiroidi

Bu durumda mutlaka bunları tedavi ettirmelisiniz.

Normal şartlarda, kilo vermenin formülü; diyet programı+kardiyo+(kas kaybı önlemek için)ağırlık çalışmaları=SAĞLIKLI KİLO VERME.

İyi haftalar. Sağlıcakla kalın… Saygılarımla.

YORUM EKLE