Kriz basını da vurdu!

Karasu Haber Gazetesi 3 Şubat 2003’te yayın hayatına başladı. 17 yıl göz açıp kapayana kadar geçti.

   Uzun süren bayram tatilleri ve teknik nedenlerle iki kez kısa süreli ara verme dışında gazetemiz her hafta düzenli olarak okuyucuyla buluştu.

   Gazetemizin kuruluşunda çok kişinin emeği var.

   Fikir babası olan 7 kişilik kadrodan birini geçtiğimiz yıl 19 Mayıs’ta sonsuzluğa uğurladık. Öğretmen Hayati Kaymak’ı bu vesileyle bir kez daha rahmetle anıyorum. Bunun yanı sıra kurucu ekipten bazı arkadaşlarımız da zaman içinde özel işleri dolayısıyla ayrılmak durumunda kaldılar.

   Özellikle anmak istediğim bir diğer isim, Yazı İşleri Müdürümüz Selçuk Kadı.

   Bizim ısrarımızla bir süre Sakarya Yenihaber ‘de görev yapan Kadı’yı, askerlik hizmetini tamamlayıp Karasu Haber’e dönme hazırlıkları içindeyken 23 Mart 2011’de elim bir trafik kazasında kaybettik.

   Fotoğrafı gazetemizin duvarlarına asılı basın şehitleri Uğur Mumcu ve Ahmet Taner Kışlalı’nın portreleri arasında duruyor ve gülen gözleri ile hep telaşımızı izliyor.

   Gazetecilik zor zanaat; hele 25 bin merkez nüfuslu küçük sayılabilecek bir ilçede gazete çıkarıyorsanız işiniz hiç kolay değil.

   Zorluklardan biri ekonomi… Yaklaşık 10 yıldır resmi ilan alamıyoruz. Yayımlanan diğer gazeteler de öyle. Gelirlerimiz gazete satışı ve sivil toplum kuruluşları, işadamları ile esnaflardan gelen ilanlarla sınırlı.

   Bu gelirler de basım masrafları, çalışanların maaşları, vergi, sigorta ve benzeri diğer giderleri karşılamaktan uzak.

   Dolayısıyla iş kalıyor emekli maaşı ile çalışan arkadaşlarımızın fedakârlığına…

   Bu tespiti şikâyet olsun diye yapmıyorum. Çünkü en azından Karasu Haber olarak yola çıkış amacımız para kazanmak değildi.

   Öyle veya böyle, bu güne kadar geçen sürede Karasu Haber Gazetesi, kuruluşunda önüne koyduğu ilkelere uygun bir yayın politikası izledi.

   Takibe aldığımız konular arasında İhsaniye’ye termik santral kurulmak istenmesi, sahildeki erozyon, OSB’nin kurulduğu alan, balıkçı barınağı yapımı, ilçeye sanayi yatırımları, Karasu-Adapazarı bölünmüş yolunun gecikmesi ve benzeri ilçenin gelecek 50 ile 100 yılına olumlu/olumsuz anlamda etki edecek girişimlerdir.

   Gazete olarak yukarıda belirttiğim konularda halkın bilgi edinmesini ve süreçle ilgili fikrini ortaya koymasını sağladığımıza inanıyorum.

   Sadece haber anlamında değil, köşe yazarlarımızın dile getirdiği düşünceleri, kamuoyunun doğru anlamda oluşmasına büyük katkı sağladı.

   Başarısız olduğumuz konular da var.

   Bunlardan birisi ve belki de en önemlisi Karasu Belediyesi’nin afet gerekçesiyle aldığı astronomik bir borcu, kullanılış şekli ve bu krediyle ilgili gelişmeleri adım adım izleyip kamuoyunu uyardık.

   Ancak çabalarımız, kırsal mahalleleriyle birlikte 63 bin kişinin yaşadığı Karasu’nun, gelecek 10 yıllarını ipotek altına alacak şekilde yerel yönetimin elini kıskıvrak bağlayan borçlanmasına engel olacak ortamı bir türlü sağlayamadı.

   Kamuoyu her nedense bu konuya ilgisiz kaldı.

   Üzülerek belirtmek isterim ki, dünün yanlışlarını eleştirerek yönetime gelen ekip, (Aynı parti içinde görev değişimi tanımı daha doğru)  bu gün bakıyoruz eski yöntemleri denemek zorunda kalıyor.

   Mayıs ayı Belediye Meclisi toplantısının gündeminde yine İller Bankası’ndan yüzde 11 faizle borçlanma ve kıyıda köşede unutulmuş arsaların satışı için Belediye Başkanı’na yetki verilmesi gibi tanıdık gelen maddeler var.

   Uzun sözün kısası…

   Koronavirüs salgını dolayısıyla Mart 2020 ortasında Karasu Haber Gazetesi’nin yayınına ara vermek durumunda kaldık. Bu kararı almamızda gazetenin basımında ortaya çıkan zorluklar, dağıtımı ve en önemlisi çalışanlarımızın sağlığı gibi irademiz dışında gelişen durumlar etkili oldu.

   Aradan geçen iki aylık sürede, zaten var olan internet sitemiz karasuhaber.com adresinden okuyucuya ulaşmaya çalıştık.

   Geldiğimiz noktada yayına ara verme gerekçelerimiz değişmiş değil. Hatta sorunlar giderek ağırlaşarak sürüyor.

   Doğrusunu söylemek gerekirse, bırakın ilan talep etmeyi altı lira tutarındaki aylık abone ücreti için bile herhangi bir esnafın kapısını çalmaya cesaretimiz yok. Çünkü esnaf kan ağlıyor.

   Ülke ekonomilerini allak bullak eden bir pandemi vakasının bir ilçe gazetesinin bütçesini bozmayacağını düşünmek bile abes!

   Bu nedenle; gazeteye ara verme kararımızda şimdilik bir değişiklik yapamıyoruz. Fonksiyonel olmayan internet haber portalımızı yeniledik. Aynı adresten, yani karasuhaber.com adresinden daha kapsamlı ve anlık haberlerle okuyucuya ulaşmaya gayret göstereceğiz.

   Haberleri haftalık veya günlük değil anlık olarak takip edeceğiz.

   Yazarlarımıza yenileri katılacak.

   İşimiz çok. Çünkü kapağı açılacak bir yığın dosya birikti.

   Şartların olumlu yönde gelişmesi durumunda yeniden ve kısa süreceğini umduğumuz bir zamanda Karasu Haber Gazetesi’nde (Belki de haftada birden fazla sayıyla veya günlük olarak) bir araya gelme dileklerimizle…

   Şimdilik karasuhaber.com adresinde buluşalım diyoruz.

YORUM EKLE