banner181

Koparan yandı! 73 bin lira cezası var...

Karasu Acarlar Longozu'nda her yıl Mayıs ayında açan ve yaz boyu görülebilen beyaz renkli nilüfer çiçekleri, güzelliğiyle ilgi görüyor. Koruma altındaki nilüferleri koparanlara 73 bin TL ceza uygulanıyor.

Koparan yandı! 73 bin lira cezası var...

GÖÇMEN BİR ÇİÇEK

Lotus çiçeği olarak da adlandırılan nilüfer çiçekleri ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Sapı yaklaşık olarak 1 metreyi bulan nilüfer çiçeği, suyun dibinde çamurda kökleniyor. Nilüfer çiçeklerinin tohumunun ise Amazon ormanlarından göçmen kuşlar ile taşındığı ve bu sayede oluştuğu düşünülüyor. Geceleri kapanıp suyun altına giren nilüfer çiçekleri, güneşin doğuşuyla birlikte de yeniden yüzeye çıkınca eşsiz bir manzara oluşturuyor.

BÜYÜLEYEN GÖRSELLİK

Mayıs ayı başında açmaya başlayan nilüfer çiçekleri, Kasım ayının son günlerine kadar ziyaretçilere görsel şölen sunmaya devam ediyor. Yaz-kış var olan büyük yeşil yapraklar arasında bu günlerde açan beyaz renkli nilüfer çiçekleri, güzelliği ile ilgi görüyor. Longozu görmeye gelen ziyaretçiler,

manzara karşısında adeta büyüleniyor. Koruma altındaki nilüfer çiçeklerini koparanlara, biyolojik çeşitliliği tahrip etmek ve zarar vermekten 73 bin lira ceza kesiliyor.

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER