Tırpan moturunu bisiklete monte etti

Karasulu ortaokul öğrencisi Taha Arda Karakaş, tırpan motorunu monte ettiği bisikletini saatte 30 km hız yapan mini bir motosiklete dönüştürdü. Karakaş’ın yeni projesi kuzeniyle birlikte dört tekerlekli araba yapmak.

Tırpan moturunu bisiklete monte etti
banner238

   Karasu Namık Kemal İmam Hatip Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi 13 yaşındaki Taha Arda Karakaş bisikletini motosiklete dönüştürdü. Uzun süredir bu işi tasarladığını belirten Karakaş, “Babam yeni bir tırpan motoru alınca Çin malı olan eski tırpanın motorunu bana verdi. Ben de bisikletime monte ettim” diye konuştu.

MOTORUNU BABAM VERDİ

   Evlerinin İncilli Mahallesi 610 sokakta bulunduğunu söyleyen Taha Arda Karakaş, evlerinin yakınında bulunan motosiklet atölyesinde yapılan tamirat işlerini uzun süredir gözlediğini belirtti ve şöyle konuştu: “Babam eski motoru verince dünyalar benim oldu. Hemen işe koyulup motorun fazla kısımlarını söküp bisiklete uyum sağlayacak hale getirdim. Sonra dişli mekanizmasını takıp dişliyi kaynak yaptırdım. Şu anda çalışır durumda. Saatte 30 km hız yapabiliyor ama ben o kadar süratli kullanmıyorum.”

YENİ PROJE OTOMOBİL

   Gelecekle ilgili planları olduğunu hatırlatan Taha Arda Karakaş, “Şimdi de Adapazarı Ozanlar Ortaokulu’nda okuyan kuzeni Ufuk Ömer ile birlikte yeni proje tasarladık. Dört tekerlekli bir otomobil yapacağız. Bunun için bir alt motor gerekiyor. Bize maliyeti yaklaşık 600-700 lira arasında olacak. Vitesli tasarladık. Kaporta kısmını ahşap veya plastik tasarladık. Önümüzdeki günlerde imalata başlayacağız.”

Videosunu izlemek için tıklayın: (https://studio.youtube.com/channel/UCNUN_gEZpmvdyVjVG12pvuw/videos/upload?d=ud&filter=%5B%5D&sort=%7B%22columnType%22%3A%22date%22%2C%22sortOrder%22%3A%22DESCENDING%22%7D&udvid=qsqnXmoZua0)

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2020, 22:09

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER