Nostaljik tramvayı bırak, turizm sezonuna bak!

28 Mayıs’ta ulusal basında bir habere gözüm ilişti:

   “Türkiye'nin en uzun sahilinin bulunduğu (…..) ilçesinde turizmciler sezona hazırlanıyor. 14 kilometreyle dünyanın en uzun sahillerinde biri olan (…..)'te turizm sektöründe çalışmalar hız kazandı. Sahillerde tüm hazırlıklar gece gündüz demeden devam ediyor. Oteller ve diğer işletmelerde hazırlıklarının yüzde 70'ini tamamlandı. Yerli turisttin gelmesi için sahil ve yol hazırlıkları da büyük ölçüde bitti. Otellerde ise hummalı çalışma devam ediyor.”

   Sözü edilen ilçeyi tahmin edin bakalım…

   Tabi ki Karasu değil!

   Hatay/Samandağ…

   Türkiye’nin en uzun sahili Karasu’da mı yoksa Samandağı’nda mı tartışması değil benim derdim.

   Bu gün Mayıs yarın Haziran…

   Turizm sezonu geldi kapıya dayandı. Karasu ve Kocaali sahillerinde Samandağ benzeri bir hazırlığın emaresini gören, işiten var mı?

   Eksik olmasın, Büyükşehir Belediye Başkanı ‘nostaljik tramvay’ anketi ile meşgul! Karasu Belediyesi de sahildeki beachleri kime kaç liradan kiralayacağının derdinde. Hakkını yemeyelim, bir de Sahilpark’a doğalgaz hattı çektiler!

   Tatil bir ihtiyaç… 1 Haziran’dan itibaren pandemi önlemleri de yavaş yavaş gevşetileceğine göre önümüzdeki ayın ortalarından itibaren iç turizmde bir hareketlenme yaşanması beklenir. Cuma günü gece geç saatlerde Adapazarı’ndan Karasu’ya gelen bir arkadaş, ilçeye doğru yoğun bir araç trafiğinin olduğunu söyledi. Bu da gösteriyor ki yaz hareketi en azından Karasu’da ikinci konutu olanlar için başlamış görünüyor.

   Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarına göre yeni sezonda yeni tedbirler alınması zorunlu.      Dolayısıyla otel, motel, pansiyon, kafe benzeri işletmelerin bu kurallara göre bir hazırlık içine girmesi gerekir.

   Sezon süresince bu kurallara uyulup uyulmadığını denetleme yetkisi de öncelikle belediyelere, sağlık kuruluşlarına ve diğer benzeri birimlere ait.

   Karasu sahilinde oteli olan bir işletmeciye, sezon hazırlıkları için yukarıdan bir talimat veya bilgi gelip gelmediğini sordum. Turizm Bakanlığı’nın covid-19 salgını dolayısıyla belirlediği önlemler paketine yoğunlaştıklarını söyledi. Belediyeden arayan soran olmamış.

   Karasu sahilinde 6 otel ve 30’u aşkın pansiyon var. Ayrıca kafeler, restoranlar, çay bahçeleri, hediyelik eşya ve sosyete pazarları bulunuyor. Bir de plajın tam girişinde lunapark.

   Bu işletmeler yeni durumun getirdiği kurallara ne zaman nasıl uyum sağlayıp sezona hazırlanacak? Başta belediyeler olmak üzere diğer yetkili kurum ve kuruluşların, tatilci ağırlayacak tesislerle işbirliği içinde çalışması gerekmiyor mu?

   Sahillerin düzeni, temizliği ve cankurtaran timleri anlamında güvenliğinden Büyükşehir Belediyesi sorumlu. Bu yetki Karasu ve Kocaali gibi sahil ilçelerinin belediyeleri ile zaman zaman bölüşülür.

   Kimse virüs salgınını beceriksizliğine örtü olarak kullanmaya kalkmasın. Tam tersine bu kriz ortamı sahile çeki düzen vermek için tarihi bir fırsattır.

   Sadece Samandağ değil. Antalya’nın Konyaaltı Plajı’nda yapılan hazırlıkları görsel ve yazılı basından izliyoruz.

   Geçmiş dönemlerden farklı olarak, kumsalda sosyal mesafenin korunması başta olmak üzere, temizlik, dezenfekte gibi bir yığın yeni tedbirin alınması zorunlu.

   Haziran ortasından fındık hasadının başladığı Ağustos ortasına, hatta Eylül başına kadar Karasu sahilleri insan kaynıyor.

   Şimdi soruyorum…

   Kumsalda nasıl bir düzenleme yapılacak? Giriş noktaları belirlenecek ve ateş ölçümü yapılacak mı?

   Sahilin belirli noktalarına sağlık ekipleri konumlandırılacak mı?

   Kumsal ve işletmelerin dezenfektanı hangi sıklıkla düşünülüyor?

   Adapazarı, Serdivan, Erenler; Arifiye gibi merkez ilçe belediyelerden takviye temizlik ekipleri talep edilecek mi?  

   Kumsaldaki kafeler hangi sistem ve önlemlerle çalışacak?

   Benzer biçimde kafeler, çay bahçeleri ve restoranlarda ne gibi pandemi tedbirleri alınacak?

   Mini çarşılar ve sosyete pazarı açılacak mı? Oralardaki aşırı yoğunluk nasıl kontrol edilecek?

   Lunapark faaliyetine devam edecekse yine aynı yerde mi kalacak?

   Seyyar köfteci, simitçi ve benzeri satıcılara izin verilecek mi?

   Zabıta ve polise yaz takviyesi gerekmez mi? (Özellikle bayan zabıta ve polis)

 *   *   *

   Bütün bunları düşünmüş olabilirsiniz. Belki projeleriniz de hazırdır.  Eğer öyleyse bu bilgileri devlet sırrıymış gibi kendinizde ve dar kadronuzda saklamayın.

   Basına bilgi verin; “Sakarya Büyükşehir ve Karasu Belediyesi yaz sezonuna işte böyle hazırlanıyor” deyin ki tatil için sahillerimizi tercih edecek olanlarda bir güven algısı oluşsun.

   Belediye ve esnaf para kazansın diye bir derdiniz varsa yapılması gereken budur.

  

  

YORUM EKLE