2030'dan önce… Sakarya Çukuru’nda deprem olabilir

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Övgün Ahmet Ercan, Sakarya Çukuru bölgesinde 2030'dan önce yıkıcı bir deprem olabileceğini söyledi.

2030'dan önce… Sakarya Çukuru’nda deprem olabilir

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Övgün Ahmet Ercan, Marmara bölgesi için ürküten tahminlerde bulundu. Ercan, 2030 yılından önce Sakarya bölgesinde yıkıcı bir deprem olabileceğini belirterek, "Türkiye'de hiçbir yerde deprem olmasa iki yerde olur. Bir tanesi Bingöl, biri Sakarya çukuru." dedi. Kitapta şu anda deprem olabilecek öncelikli 33 yeri saydığını hatırlatan Ahmet Ercan, şöyle devam etti: "Adana, Sakarya Çukuru, Göller Bölgesi, Amasya-Merzifon, Varto, Denizli, Bingöl ile Hatay'ı vurguluyorum. Erzincan'ı yeniden vurguluyorum."

2030'DAN ÖNCE

Ercan açıklamasını şöyle sürdürdü:

"2030 yılından önce herkes İstanbul veya Tekirdağ'da deprem beklerken şu anda Sakarya çukuru dediğimiz çukurda ki bu çukurun bir tarafı İzmit bir tarafı Bolu Tüneli'nin bulunduğu yerdir. Buradan 2030 yılından önce yıkıcı bir deprem bekliyorum ve bunu ilk kez söylüyorum. Marmara'da olan depremler 150 kilometreyi etkiler. Adapazarı, Düzce, Akyazı, Gölcük ve İzmit ile Bolu'yu da etkiler. İstanbul'da sarsılır ama güçlü etkilenmez. Türkiye'de hiçbir yerde deprem olmasa iki yerde olur. Bir tanesi Bingöl, biri Sakarya çukuru. Kuzey Marmara'da beklenen en olası deprem hangisi sorusu için "Kuzey Marmara'nın yapabileceği en büyük deprem 7.3 tür. Hangi koşullarda yapar? 1999 depremi Yassıada hizasına kadar kırdı. Bu kez oradan başlayacak, Şarköy'e, Saroz'a kadar kıracak. Yassıada'nın bulunduğu kesimden başlayıp Şarköy'e kadar tek bir depremle kıracak olursa bu depremin büyüklüğü 7,3 olur. Bu deprem hem İstanbul'u hem Tekirdağ, hem Yalova'yı hem Karamürsel ve Gölcük'ü Bandırma, Mudanya ve Erdek, Lapseki ve Gelibolu'nun tozunu attırır."

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2021, 22:50

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER