60 yıl önceki şerh; tapu devrine engel oldu

Karasu’da yeni Devlet Hastanesi yapıldıktan sonra okul yapılmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı’na tahsis kararı alınan Aziziye Mahallesi’ndeki eski binaya ait arsanın devir işlemleri, tapu kaydına konulan şerh engeline takıldı.

60 yıl önceki şerh; tapu devrine engel oldu

Karasu’ya yapılan 75 yataklı yeni Devlet Hastanesi’nin hizmete girmesiyle eski hastane binasının arsasına 24 derslikli bir okul binası yapılması kararlaştırıldı. Sakarya Valiliği depreme dayanıklılık testi negatif çıkan Aziziye Mahallesi’nde bulunan biri iki diğeri üç katlı iki binayı Nisan 2020’de yıktırdı. Milli Eğitim Bakanlığı da 2021 yılında Sakarya’da TOKİ eliyle yapılması kararı verdiği beş okul binasının ikisini Karasu’ya tahsis edince tapuda söz konusu arsanın bakanlıklar arası devri için düğmeye basıldı.

DEVİR SIRASINDA ORTAYA ÇIKTI

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün başlattığı tapu devir işlemleri sırasında ilginç bir durum ortaya çıktı. Karasu Devlet Hastanesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından tapu sicil kaydına “Sağlık tesisleri dışında kullanılamaz” şerhi koydurduğu ortaya çıktı. Devir işlemleri bu nedenle gerçekleştirilemedi.

DERNEK KARAR ALACAK

İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, yaptığı araştırmada söz konusu şerhin 1960’lı yıllarda konulduğu bilgisine ulaştığına belirterek, “Bilindiği gibi söz konusu arazi Aziziye’nin mezarlık alanıydı. Mahalle halkı büyük bir fedakârlıkla araziyi hastane yapımına tahsis etmiş. Hastane Derneği de geleceği düşünüp saygı duyulacak bir kararla şerh koydurmuş” dedi. Müdür Turhan dernek yönetiminin alacağı yeni bir kararla şerhi kaldıracağını sözlerine ekledi.

EMİNOĞLU VE ŞEN: ‘O KARAR DOĞRUYDU’

Karasu Haber’in konuyla ilgili olarak bilgilerine başvurduğu Hastane Derneği Başkanı Hasan Eminoğlu ve eski yöneticilerden Cafer Şen, o dönemde alınan kararı yerinde bulduklarını söylediler. Dernek Başkanı Eminoğlu, “O dönem alınmış karara saygı duyuyorum. Şimdi yeni bir durum söz konusu. Yeni hastane yapıldı, eskisine de yine bir kamu yatırımı planlandı. Aziziye halkının sağlık kadar eğitime de aynı derecede önem verdiği biliniyor” dedi. Eski yöneticilerden Cafer Şen de, “1980’lerde hastane bahçesinin bir bölümünü ayırma girişimi olduğunu hatırlıyorum. Aziziyeli hastane için atalarının yattığı yeri feda etmiş. Tabi ki verdiği arazinin amacı dışında kullanımını engelleme hakkına sahiptir” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2021, 11:23

Karasu Haber

YORUM EKLE
YORUMLAR
Düşünür
Düşünür - 3 ay Önce

Umarım kaldırılmaz karasu ya birhastane az gelecek önümüzdeki yıllarda tam hastane yerı umarım şerhi kaldırmazlar

SIRADAKİ HABER