60 yıldır unutulan proje nihayet hatırlandı

Tarım alanlarında biriken yağmur sularının Sakarya Nehri’ne akıtılması amacıyla 60 yıl önce açılan ancak yarım kalan kanalda düğmeye basıldı. Üç etapta gerçekleştirilmesi planlanan projede önce Küçükboğaz Gölü’ne bağlantı sağlanacak.

60 yıldır unutulan proje nihayet hatırlandı
banner189

Belediye Başkanı İshak Sarı 60 yıl önce açılan ancak tamamlanamayan Sakarya Nehri-Küçükboğaz bağlantısını sağlayacak drenaj kanalı projesinin hayata geçirilmesi amacıyla Devlet Su İşleri ile yapılan görüşmelerin olumlu sonuçlandığını açıkladı.

ÇABALAR SONUÇ VERDİ

Başkan Sarı konuyla ilgili bilgilendirmeyi Ocak 2021 olağan meclis toplantısında yaptı.  5 Ocak 2021 Salı günü Sosyal Gelişim Merkezi toplantı salonunda 10 maddelik gündemle toplanan mecliste konuşan İshak Sarı, bir süredir Devlet Su İşleri Gelen Müdürlüğü ile kanal projesi için görüşmeler yaptıklarını belirtti. Sarı, “Çabalarımız sonuç verdi. Üç aşamalı bir çalışmayla Sakarya Nehri Küçükboğaz’a bağlanmış olacak” dedi.

YÜKSEK MALİYET

Belediye bütçesinin bu projenin maliyetini karşılayamayacağı hatırlatmasında bulunan Başkan Sarı bir soru üzerine “Bu kanal Çark Deresi ıslahından sonra DSİ’nin ilimizde yapacağı ikinci proje. Önce Aziziye’den Küçükboğaz’a bağlantı sağlanacak. İkinci aşamada genel temizlik, köprülerin yapımı ve batı bölümü tamamlanacak, son aşamada su basacak motopompların konulmasıyla proje tamamlanmış olacak ” diye konuştu.

DENETİM KOMİSYONU

Belediye Meclisi toplantısında görüşülen 10 madde arasında Denetim Komisyonu seçimi, belediyeye ait 7 arsanın satışı ve DSİ tarafından yapılan sulama tesisi yönetiminin belediyeye devredilmesi konuları vardı. Gizli oyla yapılan seçimlerde Denetim Komisyonu üyeliklerine AKP’den Yakup Ayar, Esra Bıyıklıoğlu, Murat Kaçar; CHP’den Mustafa İngenç ve MHP’den İsmet Günaydın seçildi. Başta arsa satışları olmak üzere çoğu maddenin oybirliği ile kabul edilmesi dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2021, 22:23

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER