banner272

Ali Kibar Hyundai hisselerini satacaklarını söyledi ve ekledi… ‘Yeni alanlara odaklanacağız’

Kibar Holding, Hyundai'deki payını Koreli ana ortağına devrediyor. Hyundai Motor Company ile 'sembolik ortak' olarak kalacaklarını söyleyen Ali Kibar, “Katma değeri yüksek, yeni iş kollarındaki fırsatları değerlendireceğiz” açıklamasında bulundu. Hisse devri gerçekleştiğinde holdingin Karasu’daki yatırıma başlayacağı yorumları yapılıyor.

Ali Kibar Hyundai hisselerini satacaklarını söyledi ve ekledi…  ‘Yeni alanlara odaklanacağız’

Hyundai Motor Company, Hyundai Assan’nda Kibar Holding’e ait yüzde 30 hissesini devralmak için Rekabet Kurumu’na başvurdu. Rekabet Kurumu'nun internet sitesinde yer alan başvuruda, "Hyundai Motor Company (HMC) tarafından Hyundai Assan Otomotiv Sanayi'nin (HAOS) tek kontrolünün Kibar Holding'den hisse alımı yoluyla devralınması işlemine izin verilmesi talebi" denildi.

SEMBOLİK SEVİYEDE HİSSE KALACAK

Konuyla ilgili açıklama yapan Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, Rekabet Kurulu’nun onayının ardından hisse devrinin gerçekleşeceğini söyledi. Ali Kibar, Hyundai ile sembolik bir hisse ile ortaklığı olacağını bildirdi. Yeni hisse payını açıklamayan Ali Kibar, hisse devrinin iki tarafın ortak kararı olduğunu ve müzakerelerin devam ettiğini belirtti.

‘YENİ ALANLARA FOKUSLAYACAĞIZ’

Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, hisse devri sürecinin tamamlanmasının ardından yeni bir alana yatırım yapmayı planladıklarını açıkladı. Kibar, “Hisse satışı gerçekleştikten ve para elimize geçtikten sonra yeni yatırım fırsatlarını değerlendireceğiz. Yerli sermaye olarak, yeni alanlara fokuslanacağız. Pandemi sonrası hayat değişiyor. Katma değeri yüksek yeni iş kollarındaki fırsatlara bakacağız” diye konuştu.  

KARASU İLK SIRADA

Kibar Holding’in yatırım için hazırlık yaptığı yerlerden biri Karasu’da satın aldığı arazi. Holding burada yüksek teknoloji ile alüminyum üretimi yapmayı planlıyor. Arazinin satın alınması sonrası zilyetlik iddiası ile açılan bazı davalar yatırımı uzun süre engellemişti. Davaların bir süre önce holding lehine sonuçlandığı ve yatırımının önünde herhangi bir engel kalmadığı belirtilirken Ali Kibar’ın açıklamasında geçen ‘Katma değeri yüksek yeni iş kollarındaki fırsatlara bakacağız’ ibaresinin de Karasu’daki yatırımın başlayacağı şeklinde yorumlanıyor.

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER