Başkan Yüce Rize’ye niçin gidiyor?

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’ye yönelik yeni iddia: CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, Yüce’nin Varlık Fonu’na devredilen Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nü (ÇAYKUR) özelleştirmek için ayda iki kez Rize’ye gelip gittiğini öne sürdü.

Başkan Yüce Rize’ye niçin gidiyor?

Cumhuriyet’te yer alan Çaykur'dan AKP çıktı’ başlıklı habere göre; CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, Varlık Fonu’na devredilen ve yaklaşık olarak 4 milyar banka borcu olan ÇAYKUR’u özelleştirmek için yönetim kurulunda bulunan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Ekrem Yüce’nin görevlendirildiğini iddia etti.

CHP İL BAŞKANI: ‘KURUM ZATEN ZARARDA’

Özelleştirme sürecinde AKP’nin kendi adamları ile kurumu elinde tutmaya çalıştığını söyleyen Deniz, “Ekrem Yüce, ÇAYKUR toplantılarına katılmak için ayda iki kez Sakarya’dan buraya geliyor. Zaten zararda olan kuruma bir de bu geliş gidişlerin ücretleri ekleniyor. Kentimizde ziraat mühendisi, makine mühendisi, deneyimli birçok kişi var ama ne yazık ki Hint kumaşı gibi bir türlü Ekrem Yüce’den vazgeçilmiyor. Yüce’nin ÇAYKUR’da yönetim kurulu üyesi olması hem Rizelilere hem de Sakaryalılara hakarettir” diye konuştu.

‘BAŞKANLIĞI BIRAKSIN GELSİN’

ÇAYKUR’un milletin malı olduğunu kaydeden Saltık Deniz, “ÇAYKUR üreticinin tek güvencesi. Böyle güzide bir kurumda, işi bilen, çayın sorunlarını çözebilecek iddiayı yürekliliği cesareti gösteren kendini çay ve üreticisine adayan insanlar çalışsın istiyoruz. Vekâleten yönetilen bir kuruma 2 senedir bir genel müdür seçilemiyor. Genel müdür vekili Yusuf Ziya Alim de AKP Rize İl Başkanı İshak Alim’in ağabeyi. Kurum tam bir arpalık halinde. Eğer Ekrem Yüce ÇAYKUR ile gerçekten ilgilenecekse ve vekâleten bu işi yapmıyorsa Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığını bıraksın. ÇAYKUR’a da gerçek bir genel müdür atansın. Böyle önemli bir kurumun 2 senedir vekâleten yönetilmesi basiretsizliktir” ifadelerini kullandı.

GEYVE’DEN RİZEYE

1954 Sakarya/Geyve İlçesi Çengel Köyü’nde doğan olan Ekrem Yüce, Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Kültür Teknik ve Makine Yüksek Mühendisliği mezunu. 1999 - 2003 yılları arasında Erenler Belediye Başkanlığı görevini tamamlamadan ÇAYKUR Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu başkanlığına atandı. Yüce, 24 Haziran Genel Seçimlerinin ardından yeniden aynı göreve getirildi. 31 Mart 2019 seçimlerinde Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Aralık 2019’da bu kez ÇAYKUR Yönetim Kurulu üyesi oldu. Bazı Rize gazeteleri bu atamayı, “Ekrem Yüce Çaykur’u kurtarmaya geldi” şeklinde duyurmuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2020, 12:26

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER