'Batan geminin malları bunlar'

İnşaat Mühendisi Adnan Yıldız'ın yazısı...

'Batan geminin malları bunlar'

   Karasu Belediyesi, köylerden intikal eden malları, AKP oylarıyla satışı (ya da devri) yapılabilmesi için Encümene yetki verdi. Oy verenler belki de arsaların yerini ve de cinsini bile bilmiyordu muhtemelen.

   Mesela; mezarlık, satılırsa ve alan kişi orası benim tapulu malım derse, köy (mahalle) halkı başkanı ve meclisi sopayla kovalar! Değil mi?

   Başkan tarafından düşünülürse; ödenmeyle bitmeyecek kadar çok borç var. Satıştan başka da çözüm gözükmüyor!

    ***

   Kocaali Belediyesi bir dönem sahildeki kamu arazilerini parselleyip parselleyip sattı. 200 m2'lik parseller bu sebeple icat olundu. Hatta o dönem bir meclis üyesinin konuşmasına şahit olmuştum, "Biz çalıştık, ürettik ve sattık!" Yani kamunun malını parsellemek bir iş gibi gözüküyordu.

  Şimdi Karasu Belediyesi de yasal olarak kendi hâkimiyeti altındaki arsaları satıp rahat bir nefes almak istiyor.  Bu kadar borç batağı altında fazla da seçenekleri yok. Üstelik ‘her şeyi ben bilirim’ diyen bir anlayışla...!

   ***

   Benim burada bir önerim var; bırakın kamu malı kamunun kalsın. Kiraya verebiliyorsanız verin. Diğer yandan hiç kullanılmayan ve hakkında bir tasarruf düşünülmeyen mallar var; onları değerlendirin. Bir zihin jimnastiği yapalım mı?

   Mesela; Denizköy'de binlerce arsa var, imara açık olmayan. Sanırım bu bölgede imar çalışmaları da var. Açın imara ve deyin ki, 2 yıl içinde ruhsat almayan arsalar kamulaştırılacaktır! Sadece ruhsat parası belediyeyi ihya eder.

   Mesela; Denizköy sahilinde, Küçük Karasu sahil tarafında kullanılmayan meralar var. Hayvancılık kalmadı. Mahalle halkı ile anlaşın, buraları kamulaştırın. Mahalleye de pay vermeyi unutmadan tatil köyleri yapın. Kat karşılığı bile ihale etseniz, alacağınız para sizleri ihya eder.

   Mesela, birçok mahallede ruhsatsız yapılaşma devam ediyor. Hükümetin imar affı yapmasını mı bekliyorsunuz. Tespit edin ve ruhsat alması için bir yıl süre verin. Gelecek para belediyenin borçlarını temizler, cebinize para bile kalır.

  Ben, ayaküstü 3-4 tane çözüm buldum. Düşünmeden olmaz bu işler. Az yaratıcı ve iyi niyetle biz bize yeteriz. Hiç gerek yok mahallelileri üzmeye. 

   Mahallenin malını satarsanız, alan bakanlık buraları zaten satmak için alır. Bir daha da vatandaşın yüzüne bakamazsınız. Yol yakın iken dönün. Bu mallar, "Batan Geminin Malları" değil!

               

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2021, 12:00

Karasu Haber

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tuncel çabaş
Tuncel çabaş - 2 hafta Önce

Desene arsalar yapılan yollara serilecek.

Süleyman Yayla
Süleyman Yayla - 1 hafta Önce

Bedava sirke baldan tatlıdır.
Bedava akıl acı biber gibidir.

SIRADAKİ HABER