Beşinci kez turizme kazandırılan kale!

Beşinci kez turizme kazandırılan kale!

Tarih 4 Kasım 2021…

Bayan Vali yardımcısı önde Kaymakam ve Belediye Başkanı arkada, istikamet Tuzla’daki Karasu Kalesi…

Amaç; daha önce, ondan önce, ondan çok çok önce olduğu gibi bu tarihi mekânı turizme kazandırmak!

Arşivleri taradım; bulgularım kalenin bu güne kadar dört kez turizmin hizmetine girdiği şeklinde. Bu da beşincisi olmuş oluyor!..

Belki de fazladır, yanılmışsam affola!

2004 yılında dönemin Sakarya Valisi Cahit Kıraç’ın Karasu Belediyesi’ni ziyareti sırasında bir fırsatını bulup “Karasu Kalesi turizme kazandırılamaz mı?” diye sormuştum.

Kaleden habersiz olduğu ilk tepkisinden anlaşılan Vali Kıraç ‘bu da nereden çıktı şimdi’ dercesine duraklamış ardından da yanındakilere, “Kültür ve Turizm Müdürü ilgilensin; sonucu bana bildirin” talimatı vermişti.

Sonradan öğrendik ki İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Bursa Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na başvurmuş. Kurul 1 Ocak 2005 tarihinde aldığı kararla kaleyi ‘korunması gereken taşınmaz kültür varlığı’ olarak tescillemişti. Ayrıca Müze Genel Müdürlüğü uzmanlarının denetiminde rölövesinin (planının) çıkarılarak örtü temizliği yapılmasını istemişti.

Çok geçmeden temizlik için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne 75 bin liralık bir ödenek ayrıldığı bilgisini edindik. Ancak bu paranın yılı içinde kullanılmadığı için başka yerlere aktarıldığını öğrendik.

Gel zaman git zaman; Bursa Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nun bölgemizle ilişkisi bir kararnameyle değiştirildi. Yetki Kocaeli Kurulu’na geçti.

Sakarya Kıraç’tan sonra yedi vali, Karasu üç kaymakam gördü. İlçe basını olarak konuyu ne kadar sıcak tutmaya çalışsak da kale unutuldu gitti.

Değinmemek haksızlık olur. Vali Kıraç döneminden sonra Karasu’ya gelen Kaymakam Doç. Dr. İlker Gündüzöz, (şimdi Muş valisi) Karasu Kalesi hatırlatmasını yapınca alelacele soluğu Sakarya kıyısındaki Tuzla Mahallesi’nde almıştık. Yolu olmayan ve bırakın aracı yaya olarak ulaşılması güç kalenin bulunduğu Ihlamurtepe’ye fındık dallarını tutuna tutuna çıkmıştık.

Dr. Gündüzöz zaman geçirmeden Müze Müdürlüğü ile temasa geçmiş ve oradan gelen bir görevli ile Ihlamurtepe’ye birlikte gitmiştik. Müzecinin burasını ilk kez görmüş gibi davranması tuhafıma gitmişti.

İncelemeler sırasında çektiğim fotoğraflara bakan bir defineci ‘Bu adamı tanıyorum; birlikte orada kazı yapmıştık’ dediğinde küçük dilimi yutacak gibi olmuştum.

Dünyada definecilik yapan müze görevlisi arasanız, bulma şansınız sıfırın altıdır. Ama burası Türkiye!

Gündüzöz’ü sonrası gelen kaymakamlar da zaman zaman bu tarihi alana sahip çıkar görünse de hevesleri yaz aşkı gibi sönüp gitmiştir.

Koruma tescil sınırları içerisinde kalan fındık dikili alanlar 2B yasasıyla satılmak istendiğinde durumu aktardığım yetkililer önce nazlanmış, daha sonra nasıl olduysa satılamaz şerhi koydurmuşlardı.

Kale alanına Sakarya Üniversitesi’nden gelenler de oldu. Belediye başkanları ile o tepeye çıkıp bol bol hatıra fotoğrafı çektirip gittiler.

Her ziyaretin ardından günün anlam ve önemini belirten artık alışkanlık yapan açıklamalar da belediye başkanlarından gelmiştir:

“Karasu Kalesi’nin bölge turizmine kazandıracağız!”

4 Kasım 2021 tarihini bir kenara not ediyorum.

Muhtemeldir ki, Kasım 2022’de kaleme alacağım yeni bir yazının başlığı “Altıncı kez turizme kazandırılıyor” olacaktır.

İnşallah verilen son söz sözler tutulur ve iddiamda yanılırım!

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2021, 18:07

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER