BMC, Ali İhsan Yavuz, ilçe danışma...

(Parantezle gireyim. Ağustos 2021’de BMC, ÇÖPE ATILAN HAYAL başlıklı bir yazı yazmıştım. Yayınlanmasının üçüncü günü Sezai Matur arayıp yazımın kaç kez tıklandığını bilip bilmediğimi sordu. Merak edip baktım, 10 bini geçmişti. Anladım ki BMC, Sakarya ve Karasu için önemli bir yatırımmış)

BMC, Ali İhsan Yavuz, ilçe danışma...

   Ak Parti 2001’de kuruldu, 2002 genel seçimlerinde tek başına iktidar oldu. 2007, 2011, 2015 ve 2018 seçim sonuçlarıyla tek başına iktidarı sürdürdü.

   Yeni kurulmuş bir partinin tanınmaya ihtiyacı vardır. İktidara gelse de bu ihtiyaç, sıralamasını kimseye kaptırmaz. Basın da siyasi partilerin tanıtımında çok etkin ve vazgeçilmez bir ana çark dişlisi gibidir.

   Ak Parti bunu sezdi ve yerel yönetimlerde de güçlenmesiyle birlikte basınla sürekli irtibat halinde oldu.

   Karasu özeli için söylüyorum; Ak Parti’nin her ay düzenli olarak gerçekleştirdiği İlçe Danışma toplantılarının günü, saati ve toplantıya gelip konuşacak üst düzey parti yetkililerinin isimleri, parti üyelerinden önce basına bildirilirdi.  Toplantı başlangıcında basın kapıda karşılanır, kibarca kendilerine yer gösterilirdi.

   Karasu için düşünülen hizmet ve yatırımların mesajları bu toplantılarda ilan edilir, devam eden yatırımların hangi aşamada olduğu bilgisi bu toplantılarda duyurulurdu.

   Müjdeli duyuruların hangisinin mutlaka gerçekleştireceğinin düşünüldüğünü, buradaki mesajların ifade ediliş tarzından anlaşılır, yorumlar buna göre yapılırdı.

   Muhtarların tam kadro hazır bulunduğu ve partililerin hınca hınç doldurduğu salon yeri geldiğinde alkıştan inler, zaman zaman da milletvekillerine ve belediye başkanına sert eleştiriler yöneltilirdi.

   Şimdi bunlar yok!

   ‘Hangileri pas geçiliyor’ diye sormayın.

   Çünkü en azından 7-8 yıldır İlçe Danışma toplantılarından eser yok.

   Sadece, kapalı kapılar ardında kotarılmış, görevi yapmış olma kokusu veren bir fotoğraf ve iki satırlık açıklamanın basına servis edilmesi var.

   Sadece bu konuda değil, ilçeyi ilgilendiren hayati konularda bile basına bilgi vermek yok.

   Sorularına yanıt verilmeyince duyumlarını yazmak zorunda kalan basına karşı sıkı bir inkâr ve yalanlama gayreti var.

   Belediye ile ilçe basınının arasına kalın duvarlar örülmüş durumda. Belediye Başkanı için makbul basın, kendi kaleme aldıklarını aynen sayfalarına koyan basın!

   Bir de kendisine çat kapı rahatsızlık vermeyeceğini düşündüğü ilçe dışı basın!

   Belediye kapısı taş duvar dedik; örneklendireyim…

   Usul, kural, yönetmelik ve yasalara uymayan çeşitli tasarruflarla ilgili sorular yanıtsız kalıyor. Gördüğünüz, duyduğunuz kadarıyla yazıyorsunuz anında itiraz mekanizması devreye giriyor.

   Karasu Belediyesi’ni 2045 yılına kadar borç altına sokan bir kredinin alınış şekline ve onun harcanması için açılan ihaleye yönelik açılan davalardan biri 9 kişinin hapis cezasına çarptırılması ile sonuçlandı.

   Ama yargılama süreci bitmedi. Dosyanın hangi aşamada olduğu, 2019 seçimleri sonrasında davaya müdahilliği kabul edilen belediye yönetimi tarafından biliniyor. Ama bunu halka duyuracak basına bilgi verilmiyor.

   Maliye Bakanlığı ihaleye fesat davasının sonucuna itiraz etmiş. Verilen hapis cezalarını az bulmuş, beraat edenlerin ceza alması gerektiğini savunmuş.

   Bu başvuru dilekçesinin örneği belediyede var ama kapalı kasadan bir türlü çıkmıyor. Dolayısıyla halkın bilgi sahibi olması engelleniyor.

   Benzer şekilde devam eden davalar var. Biri, fahiş miktarlara yükseltilerek hazırlanan hakkedişlerle belediyenin 22 milyon (trilyon) lira zarara uğratıldığı davası ile belediye başkanına usulsüz yetki verdikleri iddiasıyla geçmiş dönem belediye meclisi üyeleri hakkında açılmış dava sürüyor.

   Bu davalar hangi aşamadadır?

   Duruşmaları ne zamandır?

   Soruyorsunuz yanıt yok. Duyduklarınız kadarıyla yazdığınızda “Sorsaydınız söylerdik” sitemi hazır!

   Belediye meclisi üyeleri de bu konuların başkanın özel işi olduğunu düşünüp meclis toplantılarında dile getirmeyi gereksiz buluyor!

   Üstelik belediye davaya müdahil…

   Yargılamalar aleni olduğuna göre, sonuçlarının gizlenmesi neden?

   Geçtiğimiz akşam Youtube’dan yayımlanan Basın Kulübü programına davetsiz (!) katıldığı izlenimi verilen Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’u dinledim.

   Yavuz’un SEDAŞ ve BMC konularındaki eleştirilere verdiği yanıtları, benin gizlilik neden soruma yanıt gibidir:

“Ak Parti ne diyorsa, ne yapıyorsa olduğu gibi kabul edeceksiniz. Eleştirileriniz hikâyedir. Nokta!”

   Hemen her danışma toplantısında Karasu’ya gelip partililere ve kamuoyuna, iktidarlarının icraatları icraatlarını anlatan, yakınmaları dinleyen iki milletvekilinden biri olan Ali İhsan Yavuz’u dinleyin…

   Karasu’da savunma sanayii kurmak için yatırıma başlayan BMC’nin neden vazgeçtiğini…

   Çinli otomobil devi Chery’nin yatırımdan neden vazgeçtiğini…

   Karasu-Arifiye demiryolu altyapı inşaatına ihale bedeli olan 320 milyon lira yerine 825 milyon lira ödendiği halde ortada neden bir yatırım izi olmadığı gerçeğini…

   Otomotiv Endüstri Bölgesi projesinin bir gecede neden apar topar rafa kaldırıldığını ve daha birçok hayalin balon gibi söndüğünü rahatça anlarsınız!

   “Biz biliriz, biz yaparız, yanlışımız olmaz” özgüveni iyi de motoru stop etmiş aracın gaz pedalına yüklensen ne olur Ali İhsan Bey!

   Özet: Senkronizasyonu ve güvenliği sağlayan triger kayışı kopmuş bir otomobilin, yürümesini beklemek hayaldir.

                                                                     

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2022, 18:41

Karasu Haber

YORUM EKLE
YORUMLAR
İsmail Kılıç
İsmail Kılıç - 6 ay Önce

Yazınız basın açına özeleştiri olmuş, 2007 kibar holdingle başladı Karasunun yalanları; yanlış liman yatırımı ile devam etti. Tankı topu, motoru, öğrenciyi, adaleti binalar, makineler, yazılımlar ortaya koyamaz. Tank yapmak, insan yetiştirmek, adaleti yükseltmek ekiplerin işidir. Siz otokar, Koç işbirliği ile 4 yada 5 tank yapıp teslim etmiş tank yapma becerisine ulaşmış ekibi dağıtarak, tank yapma becerisini yok edebilirsiniz ama yarın milli bir iktidar gelir ve o ekibi toplar., üstüne dört yol sanayindeki esnafla 6 ayda tank motoru yapar. Biz Suriye olmadıysak Cumhuriyetin yetiştirdiği insanımızın çokluğundandır, liyakata düşman dönemin sonuna gelinmiştir. Çünkü Cumhuriyetin değerleri 20 yıl dayanmıştır. Allah Türk milletinin yar ve yardımcısı olsun. Türk adaletine hesap sormayında nasip etsin.

SIRADAKİ HABER