BMC'nin yeni sahibi çelik devi Tosyalı Holding

Tosyalı Holding’in BMC’de hisse alımı için Ethem Sancak’la yaptığı görüşmeler sonuçlandı. Buna göre Sancak’la birlikte Öztürk Ailesi’nin de hisselerini alan çevik devi Tosyalı Holding BMC’nin yeni çoğunluk hissesi sahibi oldu.

BMC'nin yeni sahibi çelik devi Tosyalı Holding

Dünya gazetesinden Osman Arolat’ın haberine göre; Tosyalı Holding uzun süredir iddia edildiği üzere, BMC’nin yüzde 25 hissesini kontrol eden Ethem Sancak ile hisse alımı için görüşmeleri sonuçlandırdı.

BÜYÜK HİSSEDAR OLDU

BMC’nin yüzde 49.9’u Katar’ın kontrolü altındayken, yüzde 25.1’i Öztürk Ailesi’ne ve %25’i de Ethem Sancak’a aitti. Tosyalı’nın hem Ethem Sancak’ ait %25 hisseyi hem de Öztürk Ailesi’ne ait olan yüzde 25.1’lik hisseyi alarak şirketin büyük hissedarı olduğu belirtiliyor. Tosyalı’nın toplam hisselerinin yüzde 50.1 olduğu tahmin ediliyor.

KATARLILAR ORTAK

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) Çukurova Holding’ten yönetimini devraldığı BMC, 2014 yılında düzenlenen ihaleyle 751 milyon TL’ye Ethem Sancak’a devredilmişti. Sancak, daha sonra şirketin yaklaşık yarısını Katarlılara satmıştı. BMC, yeni sahiplik altında zırhlı araçlar ve tank üretimine odaklanmıştı.

KARASU’DAKİ YATIRIM TEMELİ ERDOĞAN’DAN

BMC hisselerini alan Ethem Sancak’a Tank Palet’in yanı sıra Karasu İhsaniye’de 2 bin 200 dönüm arazi tahsis edilmiş, Sancak bu arazide savunma sanayii tesisi kurmak için kolları sıvamıştı. İhsaniye’deki yatırımın temeli 13 Ocak 2019’da Karasu’ya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından törenle atılmıştı.

TOSYALI ÜÇ KITADA ÇELİK ÜRETİCİSİ

Arifiye’de bulunan tank palet fabrikasının işletme hakkının yanı sıra Türkiye’nin ilk yeni nesil yerli muharebe tankı Altay’ın da üreticisi konumundaki BMC, geçen yıl 553 milyon dolar gelir elde etmişti. Hisselere talip olan Tosyalı Holding ise üç kıtadaki tesislerinde yılda 6 milyon ton çelik üretiyor.

BMC’nin yeni CEO’su ise Murat Yalçıntaş oldu. 1952’de baba Şerif Tosyalı’nın kurduğu Tosyalı, bugün 9 sektörde üretim yapıyor. Arolat’a göre BMC, yeni CEO’su ile beraber daha fazla büyümeyi hedefliyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2021, 22:29

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER