Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Yılbaşında 4 gün kapanma, esnafa kira ve nakit desteği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs tedbirlerinin de ele alındığı kritik Kabine toplantısının ardından kameraların karşısına geçti ve önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı!  Yılbaşında 4 gün kapanma, esnafa kira ve nakit desteği

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni önlemler kapsamında yılbaşında sokağa çıkma kısıtlaması olacağını duyurdu. Erdoğan,  "Sokağa çıkma sınırlaması, 31 Aralık perşembe saat 21.00'den 4 Ocak saat 05.00'e kadar kesintisiz uygulanacak" kararı aldıklarını belirtti.

Erdoğan ayrıca esnafa kira desteğinin detaylarını açıklayarak, "İş yeri kira olan esnafımıza üç ay süreyle büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer illerde ise 500 lira kira desteği yapacağız" dedi. Erdoğan bunun yanı sıra yine üç aylık süreylle toplam 1 milyon 239 bin 418 esnafa ayda bin lira nakit desteği sağlayacaklarını ve daha önce yapılan KDV indiriminin de 1 Haziran 2021’e kadar uzatılacağını bildirdi.

AŞI ÇALIŞMALARI

Erdoğan açıklamalarının devamında şunları dile getirdi:

“Tedbirler sayesinde dünyadaki pek çok yerin tersine ülkemizde hasta vefat sayılarında belirgin bir azalışın yaşandığını görüyoruz yurtdışından temin etmekte olduğumuz aşı belirlenen uygulama kapsamı ve takvimi çerçevesinde en kısa zamanda milletimizin hizmetine sunacağız yerli üretimi ile ilgili çalışmaları daha yakından takip ediyoruz.”

“Bahar aylarında kendi aşımızı kavuşarak çok daha yaygın bir aşılama sürecine geçiriyoruz bu süreçte tedbirleri sıkı bir şekilde devam ettireceğiz.”

“Sağlıkçılarımıza ve diğer çalışanlarımıza destek olmak amacıyla kamuyu ait okul öncesi kurumları ana sınıfları hariç faaliyetlerini sürdürebilecektir salgın döneminde hayatını kaybeden sağlık çalışanlarımızın kadrolarına göre vazife malullüğü veya meslek hastalığı statülerinin hızlı sonuçlandırılması sağlanacaktır.”

“Vazife malulü sağlık çalışanlarımızın aileleri, faizsiz konut kredisinden çocukların eğitim öğretim yardımına, istihdamdan fatura indirimlerine kadar pek çok imkanına kavuşacaklardır.”

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2020, 16:45

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER