banner181

‘Hiç Hazine arazisi satmadım’

Yalova Vali Yardımcılığı’na atanan Karasu Kaymakamı Aziz Mercan, üç yıllık görev süresi içinde ilçe de gerçekleştirilen yatırım, hizmet ve diğer çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. Mercan “Dönemimde bir tane bile Hazine arazisi satışı veya kiralaması yapılmadı” dedi.

‘Hiç Hazine arazisi satmadım’
banner183

Son çıkan Bakanlık kararnamesi ile Yalova Vali Yardımcılığı’na atanan Kaymakam Aziz Mercan veda ziyaretlerini sürdürüyor. 24 Temmuz Cuma günü Karasu’daki görevinden ayrılacağı belirtilen Mercan’ın veda programı istemediği öğrenildi.

Üç yıllık görev süresi içinde gerçekleştirilen yatırım, hizmet ve diğer çalışmalar hakkında bir yazılı açıklama yapan Mercan, özellikle eğitim, güvenlik, pandemi sürecindeki faaliyetler, turizm gibi alanlardaki faaliyetlere işaret etti.

Kaymakam Mercan’ın görev süresi içerisinde gerçekleşen yatırım ve hizmetlerle başlatılan ve yakın dönemde başlanması muhtemel çalışmalar şöyle:

EĞİTİM İLK SIRADA

-İlçe Merkezimizde 16 derslik ve 3 atölyeden oluşan, yeni Mesleki ve Teknik Lisemiz tamamlanarak, teslim alınmıştır, özellikle BMC fabrikasının ihtiyaç duyacağı elemanların yetişeceği bölümler açılmıştır. Önümüzdeki günlerde BMC firması ile protokoller yapılacaktır. Okulun maliyeti 16 Milyon TL’ dir.

-İlçe Merkezimizde ihtiyaç duyulan 24 derslikli Temel Eğitim Okulu, 16 derslikli İmam Hatip Lisesi ve 16 derslikli yeni Anadolu Lisesi yapımı için yer tahsisleri yapılmış ve ihale işlemi için TOKİ’ ye teslim edilmiştir. Kısa bir süre içerisinde ihaleleri yapılacaktır.

-Şehit Haşan Keleş Meslek Lisesi, Kimya Üretim Tesisi hizmete açılmıştır. Yapım maliyeti 500 bin TL’dir.

-Karadeniz Mesleki ve Teknik Lisesi, Yemekhane Tesisi tamamlanmak üzeredir. Taşımalı sistemine gelen tüm öğrencilerimize yemek hizmeti sunacaktır. Yapım maliyeti 400 bin TL’dir.

-İlçemizde gelecek 10 yılda ihtiyaç duyulan tüm okullarımızın arsaları, hazine arazilerinden istifade edilerek tespit edilmiş ve imar planlarına işlenmiştir.

-Anadolu Liselerimiz ve Mesleki ve Teknik Liselerimiz 3 yıl boyunca, TÜBİTAK’ m düzenlediği proje yarışmalarında ulusal düzeyde başarılı sonuçlar almışlardır.

GÜVENLİK VE TURİZM

-İlçe Emniyet Müdürlüğü yeni hizmet binamızın ihalesi yapılarak, inşaatına başlanmıştır. 2021 yılı Haziran ayında teslim alınacaktır. Yapım maliyeti 6 milyon TL’dir.

-Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı SAGET 31 Bot Komutanlığı daimi olarak, İlçemizde hizmete başlamıştır. Sahil Güvenlik Karakol Komutanlığı da İlçemize kazandırılmak üzeredir.

-Deniz Ticaret Limanı Mülki İdare Amirliği kurulmuştur.

-40 adet bekçi İlçemizde hizmet vermek üzere il merkezinde eğitimlere başlamıştır. Acarlar Longozu, ekoturizm projesi hazırlanmış ve ilk etabının ihalesi tamamlanmıştır. İhale bedeli 7 milyon TL’ dir. önümüzdeki hafta yer teslimi yapılacaktır. Ekoturizm projesinin tamamı 5 etap olacaktır. Böylece Acarlar Longozu, hak ettiği turizm değerine ulaşacaktır.

BALIKÇILARA DESTEK

-Balıkçılarımızın Sakarya Nehri’nden, Karadeniz’ e çıkışlarım sağlamak ve Sakarya Nehri’ nin ağzının kapanmasını önlemek için 150 metrelik mahmuz inşaatına başlanmıştır. Maliyeti 400 bin TL’ dir.

-Askerlik Şubesi Başkanlığı binası ve bahçesi İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne tahsis edilmiştir. Böylece devlet hazinesine yük olabilecek yeni bir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yapımından tasarruf edilmiş hem de çok daha uygun ve nezih koşullarda hizmet verme imkanına kavuşmuştur. Ayrıca bunun karşılığında, Hükümet Konağında Askerlik Şubesine yer tahsis edilerek, tamamen sivil memurlarla hizmet vermeye başlanmış ve Askerlik Şubemizin kapatılmasının önüne daimi olarak geçilmiştir. Tasarruf edilen miktar yaklaşık 5 milyon TL’ dir.

-Mevsimlik Tarım İşçisi ailelerinin çocukları için yaz kursları düzenlenerek, çocuk işçiliğinin önüne geçilmiş ve çocuklarımız hem eğitim almış hem de sosyal yönden gelişimleri sağlanmıştır. Bu proje için 200 bin TL harcanmıştır.

-Pandemi süresi içerisinde ekonomik yönden yoksun ve desteklenmesi gereken 7.000 vatandaşımıza, 7 milyon TL nakdi yardım yapılmıştır. Ayrıca 3.000 adet gıda kolisi dağıtılmıştır.

ROMANLARA KONUT

-Roman kadınlarımızın sosyal ve mesleki yönden geliştirmek üzere “SODAM” (Sosyal Dayanışma Merkezi) projesi hazırlanmış ve Bakanlıkça kabul edilmiştir. Projenin bedeli 250 bin TL’ di. Pandemi nedeniyle açılışı Eylül ayma ertelenmiştir.

-Roman vatandaşlarımıza kalıcı kalıcı konut yapılmak üzere Camitepe Mahallesinde yer tahsis edilmiştir. Mevzi imar planı çalışmaları devam etmektedir.

-Covid-19 salgın hastalığının başladığı tarihler, bu süre kadar ilçemizde 135 pozitif vaka tespit edilmiştir. Bu kişilerle temaslı olan 500 vatandaşımız da yakından takip edilmiştir. Hastalarımızın %98’i iyileşmiştir. Pandemi süresi içerisinde toplam 4 vatandaşımız Covid-19 tespitiyle hayatını kaybetmiştir. Pandemi sürecinde başta sağlık teşkilatımız, güvenlik birimlerimiz ve Vefa Sosyal Destek Gruplarının, Kaymakamlık organizasyonundaki çalışmalarının ne kadar amacına ulaştığının takdiri kamuoyuna aittir.

GÜVENLİ SEÇİM

-Devri idaremde bir genel bir de yerel seçim yapılmıştır. Her iki seçim de huzur ve güven içerisinde tamamlanarak idaremizin tarafsızlığına azami dikkat ve hassasiyet gösterilmiştir.

-Devri idaremde hiçbir hazine arazisi ne satışmış ne de kiraya verilmiştir. Hazine arazilerinin kullanımı öncelikli olarak kamunun ihtiyaçları için planlanmıştır.

-İlçemiz spor salonunda uzun yıllardan sonra bakım ve onarım yapılmış ve zemini yenilenmiştir. İlçe stadımızın tribünleri de yemlenmek üzeredir. Yeni bir spor salonu ve stattan müteşekkil, spor kompleksi projesi hazırlanarak Bakanlığa sunulmuştur

-Deniz güvenliğim sağlamak için her yıl sayısı artırılmak suretiyle cankurtaran hizmeti verilmiş ve her yıl yaşanan boğulma olayları azalan bir seyir izlemiştir.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2020, 14:28

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Adem Filizfidanoğlu
Adem Filizfidanoğlu - 2 ay Önce

Sayın kaymakamımız Aziz mercana hazine arazileri konusundaki duyarlılığı ve yapmış olduğu Hizmetlerden dolayı tebrik ediyor ve teşekkür ediyorum keşke Sizden önceki Kaymakamlar da sizin kadar hazine arazileri konusunda duyarlı olsaydılar Hazine arazilerini peşkeş çektiler Hazine arazilerini peşkeş çektiler Karasuyun buharına öyle bir hançer sapladılarki çıkar çıkartabilirsen sebep olanlara hakkımı helal etmiyorum Allaha havale ediyorum

Remzi Akbaş
Remzi Akbaş - 2 ay Önce

Adem Bey, bu Hazineye arsaları Akp döneminde peşkeş çekilirken siz AKP yöneticileri olarak neden sessiz kaldınız?

Şakir Şen
Şakir Şen - 2 ay Önce

Hiç beklemediğimiz bir zamanda ilçemizden ayrılacak olması yakın tanıyanı olarak bizleri üzmüştür Tam bir mülkiyeli olarak Gönüllerimizde yeri hep olacaktır Yeni görev yerinde de başarılı çalışmalarının devamını diliyorum Kapımız sizlere her zaman açık olacaktır

SIRADAKİ HABER