İnşaat çöktü!

İnşaat Mühendisi Adnan Yıldız'ın yazısı...

İnşaat çöktü!

   Belki duymayanlar vardır, Kocaali'de yapılmakta olan bir inşaat çöktü. Hem de çökerken kameraya alınmış. Karasu ve Kocaali'de gündeme oturdu ve mesleğimizle ilgili olduğu için, her rastladığımız yerde bunu soruyorlar.

  Önce, iyi ki yapılmadan çöktü diyorum. İyi ki ustalar içinde çalışırken çökmedi. Can kaybı ve yaralanma yok yani, büyük bir felaketten dönülmüş!

  Ama, ciddi bir mal kaybı var. 2 katın kabası yapılmış bir binanın maliyeti de epey vardır! mesela, 30-40 bin gibi...

  Binanın çöküş nedeni, asmolen döşeme yapılmış olması... Statiğinde böyle olmadığını düşünüyorum, çünkü sırf asmolen döşeme diye bir bina çökmez. Kirişli yapı, ustanın inisiyatifiyle asmolene dönerse, ortaya böyle telafisi olmayan sonuçlar çıkar.

  Kısaca asmolen döşemden bahsedeyim: Döşemeden ses ve ısı geçirimsizliği sağladığı için tercih edilen asmolen tuğlası bloklar zemine dizilir. Bunların yanına boylu boyunca ince kiriş atılır (25/40 gibi). Binanın karkası yine kolon kiriş esasına göre yapılır. Asmolen sadece ana kirişlere bağlanarak atılır. Asmolenin içi boş olmalı, beton girmemesine özen gösterilmelidir. Yoksa binaya ekstra yük olur ve yalıtım amacına ulaşmaz. Bu sebeple yapılan asmolen döşeme, tekniğini bilen uzman kişilerle gerçekleştirilmelidir.

  Binada can kaybı ve yaralanma olmadığı için muhtemelen şikayetçi de olmayacak, kovuşturmaya mahal kalmayacak! Ben, ne yapanı, ne de arsa sahibini tanımıyorum ama kim olursa olsun, böyle bir suç cezasız kalmamalı. Neticede kamu zararı var ve ehil olmayan kişilere caydırıcılık olmalı.

  Ben, inşaatın proje müelliflerini ve fenni mesullerini de merak ediyorum. Böyle bir değişiklikten haberleri var mıydı, yoksa ustalar kendi kişisel kararlarını mı uyguladılar. Daha da kötüsü, fenni mesullerin haberinin olması zaten!

  Muhtemelen zemin kat işyeri ve ses yalıtımı olsun istendi. Yani biraz da arsa sahibinin isteği üzerine yapılmış bir değişiklik gibi. Yoksa asmolen döşeme diğerlerinden çok da ucuz değil, tabi tekniğine uygun yapılırsa. Yoksa az demir koyayım, kirişleri ince olsun derseniz, yapınız yıkılır!

  Ünlü bir Jeoloji mühendisi derdi, "İnşaat öldürmez, deprem öldürür" diye. Buna ilaveten "İnşaat öldürmez, acemi kalfa ve ustalar ile işini takip etmeyen mühendisler öldürür!" denilmeli.

  Geçmiş olsun, can kaybı yok. İyi ki yok!

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2022, 17:39

Karasu Haber

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hızır ilyas
Hızır ilyas - 4 ay Önce

Allah bu cenabet inşaattan anlamayan ustalar dan korusu, gusül abdesti nedir bilmeyenlerin inşaatı böyle Allah çöktürur

SIRADAKİ HABER