banner379

İzmir’den Karasu’ya gelen: Birincilik ödülü

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 10 Ekim Ankara Gar katliamı ve bu katliamda hayatını kaybedenlerin anısına açtığı “10 Ekim Anıtı ve Anma Yeri” proje yarışmasında Karasulu Peyzaj Mimarı Sezgin Karaman ile mimarlar Baha Yurttaş ve Faruk Makuloğlu ekibinin hazırladığı proje birinci oldu.

İzmir’den Karasu’ya gelen: Birincilik ödülü

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 10 Ekim Ankara Gar katliamı ve bu katliamda hayatlarını kaybedenlerin anısına açtığı “10 Ekim Anıtı ve Anma Yeri” proje yarışmasında birinci seçilen proje, “aydınlığa yürüyüş” temasıyla katliamda yaşamını yitiren 103 kişiyi merkezine alıyor.

10 EKİM UNUTULMASIN

Alsancak’ta Atatürk Caddesi ile Liman Caddesi’nin kesiştiği yerde bulunan Asteğmen Besim Bey Parkı’nda uygulanacak proje, 10 Ekim’in unutulmamasını, hayatını kaybetmiş ya da hayatta kalan bireylerin anısını onurlandırmayı, bir anımsama, anımsatma ve anma mekânının kente kazandırılmasını amaçlıyor.

103 ÇELİK ANIT

50 katılımcı arasında birincilik ödülünü kazanmalarından büyük onur duyduklarını söyleyen Karasulu peyzaj mimarı Sezgin Karaman projeleri hakkında şu bilgiyi verdi:

“1 cm kalınlığında 103 çelik siluetin yer aldığı proje, 10 Ekim katliamında hayatını kaybeden 103 insanı merkezine alıyor. 103 kişinin geldikleri bölgeler ve yaşlarına göre ayrıldığı projede, yaş arttıkça anıtların boyu uzuyor. Farklı boylardaki anıtların hayatını kaybedenlerin geldiği bölgelere göre bir araya getirildiği projede sonunda bir çember oluşuyor. Yitip gidenlerin dünyasını simgeleyen çember bir hayat çemberi olarak ele alınıyor.”

ÖZEL ÇELİK RAYLAR

“103 çelik anıt her biri kendine özel 103 ray üzerinde ziyaretçiler tarafından itilerek harekete geçiyor. Eylemin tek bir anında, katliamın gerçekleştiği saat olan 10.04’te ise çelik anıtlar birleşip yanan bir alev silueti oluşturuyor. 103 ışık huzmesi zeminde ışık olarak ilerliyor ve bu ışıklar 10 Ekim’de ortadaki büyük ışığı aktif hale getiriyor. Bu eylem, her 10 Ekim’de tekrar ediliyor.

10 EKİM KATLİAMI

Türkiye, 10 Ekim 2015 saat 10.04’te tarihinin en kanlı terör eylemiyle sarsıldı. Odalar ve pek çok sivil toplum örgütü tarafından düzenlenen “Emek, Barış ve Demokrasi” mitingi için Ankara Garı önünde toplanarak yürüyüş alanına ilerleyen gruplara Tren Garı kavşağında üç saniye arayla IŞİD tarafından iki canlı bomba saldırısı düzenlenmişti. Bu katliamda en küçüğü 8 yaşında 103 kişi yaşamını yitirdi, 450'den fazla kişi yaralandı ve 30 kişi de engelli kaldı. Dava sonucunda 9 sanığa 101'er kez ağırlaştırılmış müebbet, 9 sanığa da örgüt üyeliğinden hapis cezası verildi.

SEZGİN KARAMAN KİMDİR?

1986 Karasu/İhsaniye doğumlu Sezgin Karaman, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü mezunu. Karasu Su Ürünleri Kooperatifi Başkan Yardımcısı Ali Osman Karaman’ın oğlu olan Sezgin Karaman halen çalışmalarını serbest olarak sürdürüyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2021, 00:20

Karasu Haber

YORUM EKLE
YORUMLAR
Burhan İmamoğlu
Burhan İmamoğlu - 5 ay Önce

Komşu mahallem İhsaniye'den çıkıp Karasu'muzu onurlandıran Genç mimarımızı ve Ailesini kutluyorum.

Karasu
Karasu - 5 ay Önce

Tebrikler

SIRADAKİ HABER