Karasu Belediyesi'nin çalışanları işten çıkarması yargı duvarına çarptı

Son yerel seçimlerde işbaşına gelen yeni belediye yönetimince bazı çalışanların işten çıkarılması uygulaması yargı duvarına çarptı. Karasu Asliye Hukuk Mahkemesi belediyenin tasarrufunu keyfi olarak niteleyip tazminat ödenmesine hükmetti.

Karasu Belediyesi'nin çalışanları işten çıkarması yargı duvarına çarptı

31 Mart 2019 yerel seçimleri sonrasında belediyenin çeşitli hizmet birimlerinde çalışan bazıları bayan 10 kişinin başta temizlik işleri olmak üzere çeşitli yerlere gönderilmesi ve iş akitlerinin feshedilmesinin ardından açılan davalar sonuçlanmaya başlandı.

SAĞLIK RAPORU ES GEÇİLMİŞ

Karasu Asliye Hukuk Mahkemesi temizlik işlerine gönderilen ve burada çalışamayacağına dair verilen sağlık raporu dikkate alınmayarak işten çıkarılan bir belediye çalışanının açtığı davayı geçtiğimiz günlerde sonlandırdı. Mahkemenin gerekçeli kararında belediyenin iş akdini feshetmesinin keyfi bir karar olduğuna işaret edilerek davacının işe iadesinin gerektiği belirtildi.

TAZMİNAT ÖDENECEK

Karara göre belediye davacı çalışanı işe başlatmadığı takdirde kendisine 18 bin 804 lira tazminat ödemek durumunda kalacak. Bu durumdaki 10 yıllık bir işçinin kıdem ve ihbar tazminatı ile sosyal ve sendikal haklar toplamı 170 bin lirayı buluyor. Bunun yanı sıra mahkeme kararına uyulmaması durumunda kamuyu zarara uğratma cezası da gelebilecek.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2021, 15:34

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER