Karasu nere Nevşehir nere!

Karasu nere Nevşehir nere!

 AKP’li Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı’ya, önceki dönem AKP’li belediye başkanı Hamdi Ünver’in yolsuzluklarını ortaya çıkarmaya çalıştığı gerekçesiyle genel merkezce görevinden istifa etmesi için baskı yapıldığı iddiaları var.

Buna direnen Arı’nın belediye başkanlığından değil partisinden istifa ettiği şeklinde bilgiler geliyor ama henüz netlik yok.

Basındaki iddialara göre yeni başkan partisinden istifa edip bir süre bağımsız kaldıktan sonra İyi Parti’ye geçecek(miş).

Aynı partiden halef-selef iki başkanın çekişmesini Nevşehir halkı dizi tadında izliyordur herhalde!

Genel Merkez iradesine kafa tutan yeni başkanın ‘damada yakın’ bir isim olduğu ayrıntısını verelim ki, gücün nereden geldiği iyice anlaşılsın!

Sadede geleyim... Bundan sonra anlatılacaklar peşinen ‘bu başlık ne alaka’ diyenlerin merakını da giderir.

Önümde dört buçuk sayfalık 6 Nisan 2017 tarihli ve İçişleri Bakanlığı’na sunulmuş bir dilekçenin fotokopisi duruyor.

İmzacıların kimler olduğunu Karasu’da herkes az buçuk biliyor. Benzer dilekçenin parti il teşkilatına, genel merkez etik kuruluna, ilin partili milletvekillerine de ulaştırıldığını biliyoruz…

Dilekçeyi imzalayanlar belediye meclisinin AKP’li üyeleriydi. İmzacılar 19 üyeli parti grubunun neredeyse yarısına yakındı. Herkesin bildiği bir başka gerçek daha var. İsyancı meclis üyelerine açıktan destek veren isim ise o günlerin AKP ilçe başkanı ve bu günün belediye başkanından başkası değildi.

39 maddelik şikâyet dilekçesinde neler yoktu ki…

İller Bankası’ndan usullere aykırı şekilde alınan yaklaşık 46 milyon liralık kredinin ‘ısmarlama ihaleyle’ harcandığı…

İçişleri Bakanlığı izniyle yapılan ön inceleme ve ardından yapılan soruşturma sonucunda, ihale komisyonu üyeleriyle bazı belediye personeli ve ihaleyi alan firmalar hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulduğu…

İhale kapsamında yapılan işlerin resmi birim fiyatlarının kat be kat üstünde gösterilerek firmalara haksız yere fazla ödeme yapıldığı…

Sonuç olarak bu kredi ve ihaleyle birlikte 28 milyon 327 bin lira + KDV yolsuzluk yapıldığı gibi iddialara yer verilmişti dilekçede…

Sözü edilen yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarının bir kısmı için açılan davalar sürüyor.

Ancak; müfettişlerce hazırlanan soruşturma raporlarına yansıdığı halde can alıcı ve kamuoyunu rahatsız eden bazı iddialarla ilgili bir dava açıldığını henüz duymadım.

Bu iddiaların neler olduğunu, kuşkusuz Mart 2019 seçimlerinde işbaşına gelen ve açılmış davalara müdahil olan yeni belediye yönetimi bilir. Açıklanırsa biz de öğreniriz!

Bir konu daha var ki çok ilginç…

Açılan davaları izlerken bir konu dikkatimizi çekmişti. İhaleye fesat karıştırıldığı ve dolayısıyla belediyenin zarara uğratıldığı iddiaları nedeniyle yargılanan başkan dâhil belediye yetkililerinin savunmalarını kurumun kadrolu avukatı üstlenmişti.

Belediye avukatı belediyeyi mi savunmalıydı yoksa yöneticileri mi?

Bu sorunun yanıtını da en iyi şekilde verecek kişi de hukukçu yeni belediye başkanı olmalı herhalde!

O günlerin dikkat çekici bir başka gelişmesi de belediyenin aylık olağan meclisinde yaşananlardı…

Nisan 2017 olağan meclis toplantısı öncesi AKP grup toplantısında encümen üyeliklerine aday gösterilecek partili üyeler belirlenmişti. Mecliste yapılan oylamada son anda aday gösterilen biri AKP’li diğeri MHP’li iki farklı isim seçildi. AKP’li başkan parti içi muhalefete ve dolayısıyla onları destekleyen ilçe başkanına karşı kendisinden yana üyelerin onayıyla el altından MHP ile işbirliği yapmıştı.

Dolayısıyla Mart 2019 yerel seçimlerinde AKP-MHP arasında kurulan Cumhur İttifakı’nın temellerinin Nisan 2017’de Karasu’da atılmış olduğunu söyleyebiliriz!

Bütün bu yaşananlar bir gerçeği ortaya koyuyor.

Son yerel seçimler yaklaşırken İstanbul, Ankara ve Balıkesir gibi illerin partili belediye başkanlarını ‘yoruldunuz’ gerekçesiyle istifa ettiren AKP yönetimi, Karasu’da yaşananları görmezden geldi ve bir anlamda üstünü örttü.

Tıpkı şu günlerde Nevşehir’deki ‘halef-selef başkanlar’ tartışmasının örtbas edilmeye çalışılması gibi…

Bir soruyla bitireyim:

Dönemin AKP İl Başkanı belediye başkanına kazan kaldıran partili meclis üyelerine ‘Kesin sesinizi, partimize zarar vermeyin’ şeklinde uyardığı iddiası doğru mu değil mi?

Boşa sallanmış bir soru değil mi?

Haklısınız; hangi soruya yanıt verildi ki buna verilsin!

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2021, 16:28

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER