Karasu'ya 40 milyonluk kanal!

İnşaat Mühendisi Adnan Yıldız'ın yazısı...

Karasu'ya 40 milyonluk kanal!

   1960 yılında, biriken yağmur sularını boşaltmak için kazılan kanalın kalan 800 metrelik kısmı tamamlanacak. Karasu'ya yapılacak kanalın maliyeti 40 milyonu aşabilirmiş. Google'a sorun, "Karasu Kanalı Maliyeti" diye, söylüyor size zaten. 
  Yazık değil mi bu paraya! Üstelik amaç ne; Küçükboğaz gölünü Sakarya'ya bağlayacakmış. Başımız göğe erecek yani!
  Ben anlamam ya, burada amaç kanala canlılık getirip akması sağlanacak, böylece koku önlenecek. Kanalda biriken yılların lağım suyu yani...
  Peki, Küçükboğaz gölü denize sıfır. Peki ya Sakarya tarafı? Nehirde bir akar-debi olduğuna göre belli ki denizden yüksek. Peki ne kadar yüksek, ölçen var mı? Normal olarak bağlantı gerçekleşirse, Kanalın Sakarya tarafından Küçükboğaz’a, yani deniz seviyesine akması gerekir. Buna da kanalın eğimi müsaade etmez. 
  O, 40 milyona neler yapılır biliyor musunuz neler? Beyler, parayı sokağa atmayın. Biraz uzmanlardan, işi bilenlerden görüş alın, tartışmaya açın!
  Bir İnşaat Mühendisi Olarak Benim Kanal Projem;
  Öncelikle bakir kalan yerlere dokunmayın, doğal hayatı bozmayın. Bırakın su kuşları, balıklar ve hatta yılanlar rahatça yaşasın. Bu dünyada yaşamak onların da hakkı. Bir küçük alanı çok görmeyin. Üstelik masrafsız!
  Kanalın bir ucundan diğer ucuna yürüyüş yolları yapın ki insanlar kanalın her iki yönünde spor yapabilsin. Yürürken de doğayla iç içe olsunlar. Halen her akşam hemşerilerimizi yürüyüş yaparken görüyorum ama gelip geçen otomobiller süratli olduğundan tehlike arz ediyorlar. Otomobillerin yolu ayrılsın. Kanalı ve etrafında gezenleri egzozlardan çıkan zehirli Karbonmonoksit gazına boğmasınlar.
  Kanaldaki pis kokuyu önlemek için buraya bağlanan fosseptik hattı var mı kontrol edilsin. Varsa kaldırılsın. Gelen yağmur suları bu kanalı temizler.
  Köprülerin altına kapaklar yapılsın ve kanalın suları kuraklarda azalmasın, yağmurlu havalarda ise kapaklar açılsın, sular akabilsin. 
  Kanalın üzeri kurbağa pislikleri ile yaban otları tarafından kapanmaması için doğal çözümler üretilsin. Mesela, ördek, kaz ve hatta kuğular yetiştirilsin. Bunlar için kanal ortalarında kümesler yapılsın. Ve hatta su bisikletleri için istihdam sağlansın. Böyle olunca yüzey kapanmaz ve sudaki hayat devam eder. 
  Suya balıklar salınsın. Eskiden olduğu gibi burası Sazan, Turna ve Sarıkanat yetiştirme havuzu gibi olsun. Balık tutmak isteyenler, tuttuğu balık kadar ücret ödesin. (Hatta hiç tutamayanlara ceza kesilsin!)
  Kanalın her iki tarafı Mobese kameralarla gözetlensin. Çöp döken, zarar veren tespit edilip cezalandırılsın.
  Ve hatta kanalın üzerine bir ‘çekçek’ monte edilip su kayağı sporu yapılmasına olanak sağlansın.
  Kanal, insanımızın keyifle gezip dolaşabileceği, sosyal faaliyetlerde bulunabileceği güzide bir alan olsun. İşte ben o zaman ona kanal projesi derim. 
  Yoksa Afet Kredisi gibi bir 40 milyar lira birilerinin daha iştahını kabartabilir!
  
  
  

  
 

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2021, 14:35

Karasu Haber

YORUM EKLE
YORUMLAR
sabri reyiz
sabri reyiz - 3 ay Önce

Bu dedikleriniz Kamu İhale Kanunu kapsamında değil.

SIRADAKİ HABER