Karasu'ya turizm yatırımı yaptı, işletme ruhsatı alamadı!

Karasu sahilinde beş katlı bir apartmanı satın alarak otele dönüştüren Filistinli işadamı Raed Alsadek'e, binanız imar planında turizm yatırımı bölgesinde değil diye işletme ruhsatı verilmedi. İşadamı Alsadek'in son umudu revizyon imar planında değişiklik yapılması.

Karasu'ya turizm yatırımı yaptı, işletme ruhsatı alamadı!

  Raed Alsadek, Filistin asıllı bir Arap. Ama tanıdığımız Araplara benzemiyor, sarışın ve atletik... Dubai'de kiraya verdiği işyerleri var. İkinci adresi Dubai… Şimdi ise yeni adresi Türkiye-Karasu olsun diye uğraşıyor, ama önüne engeller çıkarıldı.

  Yatırım için Karasu'yu seçti Raed Bey, 4,5 yıl önce... Önce bir apartman satın aldı. Ruhsatını alarak otele çevirdi. Projesini Mimar Tuğba Yıldız Hakan, şantiye şefliğini babası İnş. Müh. Adnan Yıldız üstlendi. Ancak bütün bu gayretlerine rağmen işletme ruhsatı alamadı. Tesis, imar planında otel ya da pansiyon alanında değil diye bir gerekçe sunuldu. Otel ya da pansiyon olarak kullanamazdı! Ancak apart olarak kullanmasına izin veriliyordu. (Apart, binadaki başka bir bağımsız bölümü dükkan yaparak oradan otel odalarını bağımsız olarak tek tek kiraya verme işlemi...)

  Raed Bey, otel olarak kullanmakta ısrarlıydı, çünkü amacı "Yurt dışında reklamını yaparak turist getirmekti!" Yabancı dergilere fotoğrafları çıkacak, hem otelinin hem de Karasu'nun reklamını yapacaktı.Hala da bu hevesini içten içe sıcak tutuyor. Zaman zaman da ‘Karasu turistler için pek uğrak yeri değil, bu yatırımı başka yerde mi yapsaydım’ diye düşünüyor!

  Otel ya da pansiyon ruhsatı alamadığı için yatırımını durdurdu Raed Bey!  Öyle ki binanın içinde ve çevresindeki eksik işleri bile tamamlamadı, hevesi kaçmıştı. Bunun için defalarca belediyeye gitmiş, defalarca görüşmüş, dilekçeler yazmıştı.  Sonuç çıkmadı. Halbuki çevrede 6-7 tane otel vardı ve sıkıntısız çalışıyorlardı. Bu yaptırımın kendisine karşı bir tavır olup olmadığını anlamaya çalıştı bir müddet!

İNŞAAT İŞİNE GİRDİ

  Bu arada inşaat yapmayı denedi. Kabakoz Mahallesi’nde 3 katlı 6 daire ve 1 dükkanı olan inşaat yaptı. Ancak dairelerden sadece birini satabildi. Piyasaya göre de fazla istemiyordu aslında, 2+1 ve yemek balkonlu daire için talep ettiği para sadece 250 bin liraydı.

  Yalı Mahallesi’nde bir binayı alarak tadilat yaptı. Önce satmayı denedi, satamayınca da kiraya verdi. Kendisine de bir dubleks alan Raed Bey, hayatının bir kısmını Karasu'da, bir kısmını Dubai'de, çoğunlukla da Oğlu Halid ile birlikte geçiriyor, coronadan fırsat bulursa...

  Raed Beyin  şimdi tek umudu, Karasu'da değişen imar durumu... Otelinin olduğu bölge, Turizm-Konut-Ticari olarak meclisten geçti ve otelinin olduğu arsanın turizm alanına dahil edilmesini umuyor.

  6 ay sonra Karasu'daki 5. yılını dolduracak olan Raed Bey, Türk vatandaşlığına geçmeyi düşünüyor. Böylece işlerini daha rahat yürütebileceğini söyleyen Raed Bey, İnşaat yapmayı bırakmış gözüküyor. "Çok zahmet, çok para, satış yavaş!" diye değerlendiriyor.

BAŞKA YATIRIM PLANLARI

  Türk Vatandaşı olmayı beklerken, uygun fiyata 100 dönüm ve üzeri arsa da arıyor Raed Bey. ‘Kiralayabilirim de’ diyor. Amacı, büyükbaş hayvancılık yapmak. İlk etapta 200 başlık ahır planlıyor. Sonrasında ‘kümes de katabilirim yatırımlarımın içine’ diyor.

  Oğlu Halid ise Amerika'da tıp doktorluğu üzerine yüksek lisans yapıyor. Onun da Karasu'da doktor olarak çalışmasını çok istese de, Türkiye'de yapılan "Yeterlilik Sınavı" ve bu sınavın Türkçe olması sebebiyle şimdilik sıcak bakmıyor.

  Bekar olan baba-oğulun gönüllerinde yatan, uygun bir Türk eş bularak evlenmek...

(Röportaj: Adnan YILDIZ)

adnan yldz54gmail.com

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
YORUMLAR
BUNELA
BUNELA - 7 ay Önce

Filistine yatirim yapsin karasunun Türkiyenin böyle yatırima ihtiyaci var... Ekşiogulları filizfidanlar ve diger mütahatler zaten yapmiyormu bu nasil habercilik birakin bu işleri düzgün haber isstiyoruzz.. bunela

Burhan İmamoğlu.
Burhan İmamoğlu. - 7 ay Önce

Bence Türkiye'den kredi almayı denesin.O Zaman ruhsatını verirler Herhalde.

ismet kurudal
ismet kurudal - 7 ay Önce

süper.neden izin verilmiyorki,sorun ne.

SIRADAKİ HABER