Kilo verirken yağ mı, kas mı kaybettiğinizi nasıl anlarsınız?

Fitness Antrenörü, Uluslararası Pilates Eğitmeni Nilüfer Adviye Ulca'nın bu haftaki köşe yazısı...

Kilo verirken yağ mı, kas mı kaybettiğinizi nasıl anlarsınız?

YAĞ KAYBI NASIL GERÇEKLEŞİR?

1. Hafta: 70 kg. baz alırsak; hücreler burada yağ ile dolar.

2. Hafta: 68 kg. düştüğünüzde, yapılan diyet ile yağ oranı azalır.

3. Hafta: 71 kg. düştüğünüzde, yağ hücreleri boyutunu korur ve yerini sular doldurur.

4. Hafta: sonunda 66 kg. düştüğünüzde bir bakmışsınız ki yağ hücreleriniz küçülmüş.

Bu süre zarfında kilonuz tam da böyle inişli çıkışlı olabilir. Fakat yolun sonu güzel.

Hep söylediğim gibi mucize yoktur. Sabırlı ve kararlı olmak gerekir.

‘Hocam iki hafta kilo verdim üçüncü hafta diyete uyduğum halde kilo aldım, neden’ soruları gelebiliyor bazen. İşte bu sorulara cevaben yukarıdaki açıklamamın çok güzel yanıt olduğunu düşünüyorum.

Kilo ve haftaları örneklendirme olarak verdim. Bu süreler tabii ki kişiden kişiye değişebilir. Artı bir de hayatınıza egzersiz katıp sürekliliğini sağladınız mı, sonuç muhteşem olur.

YAĞ KAYBEDİN, KAS ARTTIRIN

Şu soruyla çok sık karşılaşıyorum;

‘Hocam arkadaşımla aynı boy ve kilodayız ama o çok daha ince görünüyor, neden’ Size hiç oldu mu? Arkadaşınız aynı boy ve kiloda ama çok daha ince gözüküyor. Başarınızı tartıdaki rakam ile ölçmeyin, çünkü o tam anlamıyla sadece bir sayıdır.

İnsanların kilo vermeleriyle övünürken göz önünde bulundurmadıkları şey şu; aynı cinsiyet ve kilo sahibi iki kişinin vücut yapıları birbirinden tamamen farklı görünebilir. Onun sebebi de farklı vücut kompozisyonları, yani vücuttaki yağ, kemik, su ve kas miktarı. Kas kütlesi yağdan daha ağır olduğu için, formda bir kişi aynı boydaki hareketsiz bir kişiyle aynı, hatta ondan daha ağır bile çıkabilir.

Özet olarak; öğrenmenizi istediğim şey, genel sağlığınızı, fitliğinizi iyileştirme ve korumak için tartıdaki sayıya takılmanız yerine, kas kütlenizi artırmaya ve korumaya odaklanmanız gerekliliğidir.

Vücudunuzdan yağ kaybını anlamanın bir yolu da, içine giremediğiniz her hangi bir giysinizin içine girebildiyseniz; vücudunuzdan yağ kaybı ile zayıfladınız anlamına gelir.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2021, 14:18

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER