Kırık dolu 19 yıllık karne!

Kırık dolu 19 yıllık karne!

2008 yılı Ocak ayı…                                                

O günlerde Karasu, ilçede kurulmak istenen kömürlü termik santrali tartışıyor…

Sivil toplum kuruluşları üst üste toplantılar düzenleyerek çevre sağlığına, turizme ve tarım arazilerine zarar vermesi muhtemel bu yatırımı engellemenin yollarını tartışıyor.

Eczacı Şakir Şen ve Av. Recep Özdemir’le birlikte, ülkemizde en son kurulan bazı termik santralleri yerinde görüp o bölgelerde oturan vatandaşları dinlemeyi kararlaştırdık.

Küçük bir araştırma sonrası kendimizi Adana Sugözü’nde bulduk.

Sugözü Santrali’ne bırakın girmeyi, kapısına 100 metre dahi yaklaştırılmadık. Biz de çevrede oturan köylülerle konuştuk; bir dolu bilgi-belge ve fotoğrafla ilçeye döndük. İzlenimlerimizi sivil toplum örgütlerine aktardık. Kısa sürede santrale karşı net bir duruş ortaya çıktı.

Ocak ayının il günlerinde, Karasu’ya santral kurma hevesinde olduğu kamuoyunca bilinen İhsan Kalkavan’ın belediyede nabız yokladı. Karasu Belediyesi o dönemlerde kapısını basına kapatmayı akıl edemediği (!) için gelişmeleri izleme şansı vardı.

Ardından; Kalkavan’ın oğlu Yavuz Kalkavan, beraberinde bir heyetle önce Karasu Haber Gazetesi’ni, ardından Karasu Sanayici ve İşadamları Derneği’ni (KASİAD) ziyaret edip, yapmak istedikleri santralin çevreci özelliklerini ve ilçe ekonomisine yapacağı katkıları anlattı.

Konuklar öğle yemeğinde Sakarya kıyısındaki balık lokantasında ağırlandı. Orada da tartışmalar ve ikna çabaları sürerken Yavuz Kalkavan’a ilginç bir soru yöneltildi:

“-Şu anda Sakarya’nın denize döküldüğü yerde balık lokantasındayız. Karşı kıyıya doğru bir bakın. Orada, ucundan kömür dumanları tüten devasa bir termik santral bacası yükseliyor olsaydı, bu lokantada oturur muydunuz?”

Yavuz Kalkavan duraksamadan yanıt verdi:

“Kesinlikle oturmazdım. İçiniz rahat olsun, biz Karasu’da termik santraldan vazgeçtik!”

Kalkavan’ın bu sözleri doğayı ve çevreyi koruma düşüncesiyle mi, yoksa karşısında kararlı bir halkın varlığını anladığından mıdır, bilemem.

Ama bize attırdığı manşet, “İstemiyorsanız kurmayız” oldu.

(Ardından gelen firmanın ÇED toplantısında nasıl kovulduğunu herkes zaten biliyor)

O ARAZİ İŞTE BU ARAZİ

Yatırımcıların iştahını kabartan termik santral için o gün düşünülen arazi, işte bu gün BMC-Katar ortaklığı ve Tosyalı Holding isimleri etrafında tartışılan Savunma Sanayii’ne ayrılan araziden başkası değil.

Bölgede bulunan Hazine ile mera arazileri yıllar boyu hem devletin hem de yatırımcıların radarına takıldı.

Hikâyesini bir önceki ‘BMC-Çöpe Giden Hayal’ başlıklı yazımda aktarmıştım.

Önce Serbest Bölge, ardından Serbest Şehir, olmadı Çinli otomotiv Chery, devamında termik santral, sonra Otomotiv İhtisas Sanayi Bölgesi, ardından BMC ile tank ve savunma sanayii araçları ve en son Tosyalı Holding’den yükselen “Yatırım paydos, evli evine köylü köyüne” anonsu!

Siz bunun üzerine yüzde 20’si bile tamamlanmamış demiryolu altyapısına 825 milyon lira ödenmesini…

Sinanoğlu altında batan bölünmüş yolu…

İflas eden tersaneyi, orada batırılan milyonlarca lira krediyi…

Yatırım fukarası OSB’yi…

Adı var kendi yok balıkçı barınağını…

Zemininden su fışkıran yeni hastane binası ile yeni okulları…

Müteahhitleri iflas ettiren TOKİ binalarını…

Batırılan belediyeyi ekleyin…

Karasu’yu ihya ettiğini iddia eden iktidarın 19 yıllık karnesi tastamam budur!

Gerisi laf-ü güzaftır!

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2021, 13:59

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER