banner181

Müftü bunu dedi mi?

29 Mayıs günü Karasu Pazaryeri otoparkında kılınan toplu Cuma namazında protokol üyelerine özel halı serilmesi iddiasıyla ilgili tartışma alevlendi. Habere yer veren portal, İlçe Müftüsü’nün kendilerine hakaret içeren bir mesajla karşılık verdiğini iddia etti.

Müftü bunu dedi mi?

Pandemi dolayısıyla 74 gün süreyle ertelenen ve 29 Mayıs günü Diyanet İşleri Başkanlığı’nın izniyle yeniden kılınmaya başlanan Cuma namazı sonrası başlayan Karasu merkezli bir tartışma iyice alevlendi. Sakarya’da yayın yapan internet sitesi Medyabar, Karasu Pazaryeri otoparkında İlçe Müftüsü  Mustafa Aydın tarafından kıldırılan namazda protokole özel halı serildiği şeklinde yaptığı habere Müftü Aydın’ın hakaret içeren bir yanıt verdiğini iddia etti.

DİYANET’İN UYARISI

Haber editörü tarafından 30 Mayıs günü yayına verilen yorumda, toplu Cuma namazı öncesi Diyanet İşleri Başkanlığı’nın müftülüklere gönderdiği genelgede “Namaz kılınacak camilere veya açık alanlara herkesin tek kullanımlık veya özel namazlığı ile gelmeli” şeklinde bir uyarıya yer verildiğine dikkat çekildi.

SADECE KARASU HARİÇ

   Yorumda daha sonra şu ifadelere yer verildi:

   “Karasu'da ilçe müftülüğü, günler sonra kılınacak ilk Cuma Namazı nedeniyle müftülükte bulunan turkuaz rengi halıyı namazın kılınacağı meydana getirip aralarında Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı’nın da bulunduğu imtiyazlı bazı kişilere bu halı üzerinde namaz kıldırılıyor.

   Kılınan bu namazla ilgili de çarşaf çarşaf fotoğraflar çektiriliyor.

   Hatta o fotoğrafları o halıyı oraya getiren Karasu İlçe Müftüsü Mustafa Aydın sosyal medyasında da protokol halı üzerinde namaz kılarken çekilmiş fotoğrafları paylaşıyor.

   Bir yanda Diyanet İşleri Başkanlığının herkes tek seccade de namazını kılsın uyarısı, bir yanda da bu uyarıya rağmen özel halı üzerinde Cuma Namazı kıldıran bir ilçe müftüsü…”

‘HERKESE HALI SERİLSEYDİ’

   Müftü Mustafa Aydın’ın, sitede yer alan habere gönderdiği yanıtta eleştirinin yanı sıra hakaret içeren ve küçültücü ifadelere yer verildiği iddia edildi ve şöyle denildi:

   “Ancak o müftü bey, eğer Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın isteğiyle herkes evlerinden getirdiği seccadelerle namaz kılarken, bazı imtiyazlı kişiler için özel olarak halı getirtip namaz kıldırıyorsa kusura bakmayacak.. Ama ortada bir sıkıntı var ve bunun haber değeri olduğu için de bizde bunu haber yaptık.

   Hiç alınıp gücenmeyecek, bağırıp çağırmayacak!

   Haaaa!

   Ayrıca da madem bütün cemaat benim diyorsun o zaman Cuma Namazı kılmak için oraya gelen herkes için halı serseydin Sayın Müftü Mustafa Aydın...

   O zaman bu konu hiç gündeme gelmezdi…”

EDİTÖR'ÜN İDDİASINA GÖRE MÜFTÜ'NÜN YANITI ŞÖYLE:

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2020, 11:48

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER