O dava yine ertelendi

Karasu Belediyesi’nin 2015 yılı sonunda İller Bankası’ndan kullandığı 46 milyon lira kredi için belediye başkanına yetki veren belediye meclisi üyeleri hakkında açılan dava üçünce kez ertelendi.

O dava yine ertelendi

   Görevi kötüye kullanma iddiasıyla 24 meclis üyesinin yargılandığı davanın üçüncü duruşması 21 Aralık Pazartesi günü Karasu 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Ancak UYAP’ta yer alan dava takvimine bakarak adliyeye gelen meclis üyelerine davanın 2 Nisan 2021 tarihine ertelendiği bilgisinin verildiği öğrenildi. Adliye kapısından dönen Ak Partili bir meclis üyesi “UYAP’ta duruşma olduğu bilgisi var. Biz de adliyeye gittik. Görevliler meclis üyelerinin telefonla ve sırayla ifadeye çağırılacağı bilgisini verdiler. Ardından da duruşmanın ertelendiğini söylediler” diye konuştu.

   Bazı meclis üyeleri ise ertelemenin haktim değişikliğinden kaynaklanmış olabileceğini belirterek şunları söylediler:

    “Ortada ilginç bir durum var. Davada önceki dönem meclis üyelerinin biri hariç diğer 24’ü sanık konumunda. Halbuki 2015 Kasım toplantısında alınan ve tüm üyelerin evet dediği 100 milyon lira kredi kullanımı kararı bir sonraki ayda revize olarak meclise gelmişti. İkinci toplantıda yarıya yakın üye krediye karşı çıktı. Alınan kredi ikinci Aralık toplantısındaki kararın sonucudur. Krediye hayır diyenlerin evet oyu verenlerle birlikte görevi kötüye kullanmaktan yargılanıyor olması çelişki arz ediyor.”

‘BİZ DEĞİL ONLAR YARGILANMALI’

   Kredinin alındığı 2015 yılında belediye meclisi üyesi olan ve halen bu görevini sürdüren Mehmet Çatalbaş, haklarında açılmış bulunan dava ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Kredi alımı için belediye başkanına yetki verildiği 6 Kasım 2015 tarihli meclis toplantısı ile kararın revize edildiği 4 Aralık 2015 tarihli meclis toplantısı hakkında konuşan Çatalbaş şunları söyledi:

   “Krediye ilçemize hizmet yapılsın diye onay verdik. Ancak 5393 sayılı belediye kanununun 68. Maddesinde yer alan koşulların yerine getirilmesi şartını koyduk. Her iki meclis tutanaklarında bunlar açıkça yazılıdır. Alınmasına onay verilen kredi 38 milyon 694 bin 782 artı KDV’dir. 5393 sayılı yasanın öngördüğü şartları yerine getirmesi gerekenler meclis üyeleri değil, ilgili bakanlıklar ve 1 Şubat 2016 tarihinde Karasu Belediyesi'ni ziyaret eden dönemin İller Bankası Genel Müdürü Mehmet Turgut Dedeoğlu ile yanlarında bulunan diğer yetkililerdir. Yani İller Bankası Genel Müdürü ve bazı genel müdür yardımcılarıdır. Bunların kimler olduğu 3 Şubat 2016 tarihli Karasu Haber Gazetesi’nin birinci ve altıncı sayfalarında isim ve fotoğrafları ile birlikte kamuoyuna açıklanmıştır. Dolayısıyla iddianameyi hazırlayan sayın savcının bu gerçekleri dikkate alıp takipsizlik kararı vermesi gerekirdi diye düşünüyorum.”

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER