banner379

O kredi çok can yakabilir!

Karasu Belediyesi’nin İller Bankası’ndan kullandığı krediyle yaptırılan işlerde ‘edinimin ifasına fesat karıştırıldığı’ iddiasıyla açılan davaya devam edildi. Mahkeme sanık avukatlarının yeni bilirkişi talebini kabul etti ve davayı 3,5 ay sonrasına ertelendi.

O kredi çok can yakabilir!

Önceki dönem belediye başkanı Mehmet İspiroğlu ve 7 belediye personeliyle ihaleyi alan şirketlerin 5 temsilcisinin yargılandığı davanın duruşması 26 Mart Cuma günü Karasu 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Başkan ve personel duruşmada hazır bulunurken katılmayan şirket temsilcilerini avukatları temsil etti.

SÜRE TALEBİNE RET

Mehmet İspiroğlu’nun ifadesi sırasında bilirkişi raporunu inceleyemediği gerekçesiyle süre talebi mahkeme hâkimi tarafından reddedildi. Diğer sanıkların raporlara itirazıyla dosyanın Sayıştay emeklisi deneyimli bilirkişilerce yeniden incelenmesi talebini kabul eden mahkeme Ankara Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesi’ne talimat yazılmasını kararlaştırdı. Duruşmaya Karasu Belediyesi adına müdahil olarak katılan avukat ise sanıkların tümünün üzerlerine atılı suçtan cezalandırılmasını istedi. Duruşma 9 Temmuz 2021 tarihine ertelendi.

20 MİLYONU AŞAN ZARAR İDDİASI

Edinimin İfasına Fesat Karıştırma davası, 46 milyon liralık krediyle ilgili olarak açılmış bulunan dört davadan bir tanesi. Cumhuriyet Savcısı, İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin hazırladığı rapor doğrultusundaki iddianamesinde, alınan kredinin kullanımı sırasında Karasu Belediyesi’nin 20 milyon 378 bin 412 lira zarara uğratıldığını öne sürmüş ve 13 sanığın TCK 236’ya göre cezalandırılmasını istemişti.

YASA NE DİYOR?

TCK Madde 236; Edinimin İfasına Fesat Karıştırma Suçu:

 1.Kamu kurum veya kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, bunların iştirakiyle kurulmuş şirketler, bunların bünyesinde faaliyet icra eden vakıflar, kamu yararına çalışan dernekler ya da kooperatiflere karşı taahhüt altına girilen edinimin ifasına fesat karıştıran kişi, üç yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

2.Aşağıdaki fiillerin hileli olarak yapılması halinde, edinim ifasına fesat karıştırılmış sayılır:

a)İhale kararında veya sözleşmede evsafı belirtilen maldan başka bir malın teslim veya kabul edilmesi.

b)İhale kararında veya sözleşmede belirtilen miktardan eksik malın teslim veya kabul edilmesi.

c)Edimin ihale kararında veya sözleşmede belirtilen sürede ifa edilmemesine rağmen, süresinde ifa edilmiş gibi kabul edilmesi.

d) Yapım ihalelerinde eserin veya kullanılan malzemenin şartname veya sözleşmesinde belirlenen şartlara, miktar veya niteliklere uygun olmamasına rağmen kabul edilmesi.

e) Hizmet niteliğindeki edimin, ihale kararında veya sözleşmede belirtilen şartlara göre verilmemesine veya eksik verilmesine rağmen verilmiş gibi kabul edilmesi.

(3) Edimin ifasına fesat karıştırma dolayısıyla menfaat temin eden görevli kişiler, ayrıca bu nedenle ilgili suç hükmüne göre cezalandırılırlar.

ERTELENMİYOR PARAYA ÇEVRİLMİYOR

Söz konusu yasaya göre ceza verilmiş hapis cezaları ertelenemiyor ve paraya çevrilemiyor. Cumhuriyet Savcılığı ihbar veya şikâyete bağlı olmaksızın doğrudan dava açabiliyor. 15 yıllık zamanaşımı süresi sadece açılmamış davalar için geçerli olabiliyor. Açılmış ve devam eden davalarda böyle bir kısıtlama söz konusu değil.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2021, 15:00

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER