Psikolog gözünden 8 Mart: Özden Yılmaz Bilgin'den...

Yazarımız, Psikolojik Danışman ve Aile Terapisti Özden Yılmaz Bilgin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla sosyal medyadan anlamlı bir paylaşımda bulundu.

Psikolog gözünden 8 Mart: Özden Yılmaz Bilgin'den...

Yazarımız, Psikolojik Danışman ve Aile Terapisti Özden Yılmaz Bilgin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla sosyal medya hesabından anlamlı bir paylaşımda bulundu. ‘’Dünkü kadınlar günü kutlamalarını düşünüyorum’’ diye başlayan Bilgin'in yazısı şöyle;

BİR KERE DAHA ANLIYORUM Kİ...

   Dünkü kadınlar günü kutlamalarını düşünüyorum. Bir kere daha anlıyorum ki, temel çatışmamız, gerçek duygu ve düşüncelerimizi ifade etmeye izinli ya da yeterli olmamamızda yatıyor. ‘’Senin başarın ya da gücün bana korku veriyor, kendimi yetersiz hissettiriyor” diyemediğimiz için “sen kendini ne sanıyorsun” diyerek öfke kusuyoruz mesela “Bana baskı uygulama, birlikte hareket edelim, kötü hissetmene yol açmamak için elimden geleni yapacağım” diyemediğimiz için “senin için her şey yaptım ama kıymet bilmedin” diye suçluyoruz mesela.

O BENİM KİM OLDUĞUMU BİLİYOR MU?

   “Biz ikimiz farklı olabiliriz, birlikte hareket edebiliriz, yardım alabiliriz, kimseyi memnun etmek için değil sadece kendimiz için yaşam planı yapabiliriz” diyemiyoruz da “ben kimseye kendimi ezdirmem, kimse benim gururumu kıramaz, o benim kim olduğumu biliyor mu” diyoruz mesela.

   Korkularımızı endişelerimizi hayal kırıklıklarımızı üzüntülerimizi gizliyoruz, güçsüzmüşüz ya da çok güçlüymüşüz gibi yapıyoruz, kendimizi de gerçekten tanımıyoruz mesela.

GÖZÜMÜZÜN YAŞINA BAKMIYOR!

   Bunları kadın ya da erkek olarak yaşıyoruz, kültürün ya da ekonomik sistemin dayatması hiç gözümüzün yaşına bakmıyor! İnsanca yaşamak için tek çaremiz var; tüm çocukları insana saygıyla sevgiyle, bilerek öğrenerek anlayarak yaşayabilecekleri bir dünyada olduklarına inandırmak... Bunun olabilmesi için de, böyle çocuk büyütebileceklerine tüm ebeveynleri inandırmak...

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2021, 14:57

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER