banner368

Röportajın anatomisi

Karasu Belediye Başkanı Sayın İshak Sarı ile yaptığımız röportajın içeriğini biraz genişletelim. Sorduklarımız, sormadıklarımız, soramadıklarımız...

Röportajın anatomisi

Karasu Belediyesi içine kapanık bir kutu… Gerçi bütün kurumlar öyle. Habere ve bilgiye ulaşmak için ya adamın olacak, ya yandaş olacaksın.

  Karasu Haber Gazetesi ve Haber Sitesi imtiyaz sahibi Cihan Ersöz ile bunu konuşurken, randevu talep edelim dedik. Özel Kalem Müdürü, randevuların fazlalığını dile getirince, umudumuz azaldı. Bir de aradan 3 gün geçince, hepten umudumuz kırıldı. (Hatta laf aramızda, bir eleştiri yazısı bile dile getirmeye hazırlanıyorduk!)

  Bu arada, Doğu Karadeniz Caddesi, Akkum tarafındaki kısımda deniz tarafında yapılan duvar tepkiler üzerine yıkılınca, sanırım belediye de kendini ifade etmek istedi sanıyoruz, davet aldık. Röportajı okumuş olmalısınız diye ayrıntıya girmiyorum. Sohbet havasında vaktin nasıl geçtiğini anlamadık zaten.

  Eski bir öğretmen ve politikacı olan Cihan Ersöz ile avukat bir politikacı  arasındaki muhabbette mühendis olarak ezildim doğrusu. Onların kelimeleri, cümleleri dolu dolu kullanmaları, sözcükleri evelemeden gevelemeden doğrudan tam ve yerinde kullanmaları ile geçen konuşmayı bölmeye kıyamadım. Fırsat buldukça aldığım notlardan sorularımı okumaya çalıştım, yorum bile yapamadım yani!

  Akkum'daki duvarın amacı, deniz kumunu tutmak. Cihan Hoca’nın bu konuda önerdiği taşınabilir beton bariyerler ile kum zambağı yetiştirilmesi fikri çok mantıklı. Umarım dikkate alınır.

  Karasu'nun bir talihsizliği de, hemen her yaz bir altyapı yapılması ve turizmi sekteye uğratması... Bu yaz da Temmuz’a kadar Akkum bölgesinde sıkıntı olacak. Bölge esnafına sabır diliyorum.

 Kumsaldaki bütün yapılar yıkılacak. Nihayet kıyı-kenar bölgesi halka ait olacak! Ne güzel bir haber!

 Lunapark, Karasu turizminin belkemiği. Bunun sökülmesi çoğu çocukları hayal kırıklığına uğratacak. Umarım daha modernize bir şekilde Tersane bölgesinde devam eder, bu sefer de o bölge canlanır.

  İmar bölümünde işlerin yavaş olduğunu söyledik, Başkanı inandıramadık. Belediyede yeterli kadro var. Umarız İmara biraz takviye yapar ve ruhsatlar biran önce çıkar.

  Önce bir bölgenin altyapısı yapılır ve imara açılır ama bizde tersi oluyor, önce imara açılıyor, sonra altyapı düşünülüyor. Ve hatta bu günkü maddi imkansızlılar nedeniyle altyapı da düşünülmüyor. Ankara'dan bir yetkilinin dikkatini çekebilirsek, Kocaali yolu ile Aziziye arasını ve diğer ara yolları yapma şansımız olabilir.

             Soramadıklarım:  

-Kocaali yolunun Hastane tarafında karşıya geçiş için acil üst ya da alt geçit yapılsın.Burada minibüsten inen hasta insanlar, karşıya geçebilmek için kendilerini hızla gelen arabaların önüne atıyorlar! Samanyolu'nun başındaki üst geçit işlevsel değil, kimse kullanmıyor. Bu üstgeçit Hastane bölgesine taşınabilir mi?

 -Hastanedeki cildiye doktoru sık sık rapor alıyor. Eğer gerçekten hasta ise Hastanemize başka bir cildiyeci atansın.

   -Bisiklet yolları kentin her tarafına yapılsa...!

   -Engelli yolları-sarı bant, sık sık engele çarpıyor, kullanmak mümkün değil!

   -Merkezde, otopark yapılan yerlerin arasındaki boşluklardaki "Otoparkın yasak olduğu yerler" tuzak gibi işliyor. Burası her gün dolu ve her gün bir kaç vatandaşın canı yanıyor. Bu yasaklanan yerler caddenin ortasında değil, başlarda olmalı. Park cezaları da affedilsin.

  -Çağdaş yanında karşıya geçiş yaya kaldırımı yapılsın.

  -Birçok köşe trafik konusunda riskli, tespit edilip ayna konsun.

  -Namık Kemal Okulu’nun önündeki parkın adı bir trafik kazasında kaybettiğimiz Sakaryaspor’un eski kalecisi Kerem Arslan olacaktı. Bu konuda acılı ailesine söz verilmişti. Yazışma evrakları kayboldu denilerek hasıraltı ediliyor!

  -İmar mağdurları için dava açılması beklenmeden imar komisyonunda ele alınsın. Burada ruhsat ya da iskân verilmesi, istimlak edilmesi, yıkımsız çözümler ele alınsın.

  

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2021, 13:02

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER