banner379

Sağlıklı yaşama 6 adım...

Fitness Antrenörü, Uluslararası Pilates Eğitmeni Nilüfer Adviye Ulca'nın bu haftaki köşe yazısı...

Sağlıklı yaşama 6 adım...

Aslında hepimiz sağlıklı yaşamamız gerektiğini biliyoruz; daha iyi beslenmeli, daha fazla hareket etmeli, televizyon, bilgisayar başında daha az zaman geçirmeli, daha çok gülmeli, daha fazla uyumalıyız. Tüm bunları hayata geçirmek konusunda ise çok fazla başarılı olamıyoruz. Sağlıklı bir yaşama adım atmak için 6 neden sıraladım. Bu nedenlerin siz okuyucularımın sağlıklı yaşamak için motive etmesini dilerim.

1-Sık sık hastalanmayacaksınız; çok sık grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanıyor ve genel olarak sağlığınızla ilgili sorunlarınız olduğunu düşünüyorsanız beslenme düzeninize bir göz atın derim. Daha sağlıklı besinleri tüketerek hastalıklara karşı korunursunuz.

2-Günümüz problemlerini önleyeceksiniz; 21. yüzyıl hastalıklarının çoğu beslenme ve hareketsiz yaşam kaynaklı. Şeker, yüksek tansiyon, kanser... Tüm bu hastalıklar kötü alışkanlıklar ve düzensiz bir yaşam tarzından kaynaklanıyor. Sağlıklı bir yaşam tarzı benimsediğinizde kendinizi bu hastalıklardan koruyabilirsiniz.

3-Yan etki olarak kilo kaybı; ne yediğinize dikkat etmeye başladığınızda ve daha fazla hareket ettiğinizde diyet yapmaya gerek kalmadan bile kilo verdiğinizi göreceksiniz.

4-Enerjiniz artacak; egzersiz yapmaya başladığınızda ve vücudunuz için sağlıklı gıdaları tercih ettiğinizde enerjinizin artığını hemen hissedersiniz.

5-Daha iyi uyuyacaksınız; vücudumuz tıpkı bir makinaya benzer. Eğer iyi bir yemekle yakıt verirseniz ve ihtiyaç duyduğu aktiviteleri yaparsanız sorunsuz çalışır. Bu durum uykunuzu da etkiler. Kafanızı yastığa koyduğunuzda uzun uzun dönüp durmak yerine dakikalar içinde hatta saniyeler içinde bile uykuya dalabilirsiniz.

6-Daha güçlü olacaksınız; düzenli olarak egzersiz yaptığınızda artan kas kütleniz(güçlü kas yapısı) sayesinde sadece ağır şeyleri kaldırabilme konusunda değil aynı zamanda kalbinizde güçlenir, vücudunuzun kardiyo sistemi daha iyi çalışır.

Tüm bunlar kendinizi fiziksel ve ruhsal olarak daha güçlü hissetmenizi sağlar.

NOT: Beslenmenin yeri bellidir, mutfaktan geçer ama egzersiz yapmak için hangi saatte, ne zaman nerede olduğun önemli mi? Hareket etmek, egzersiz yapmak için bunların hiç biri bahane olamaz. Evin ,odan, bahçen, sana ait yerin tüm bahaneleri ortadan kaldırır.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2021, 12:32

Karasu Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER