banner237

Sorumsuzluğun böylesi: 'Mavi bayraklı plaja kalitesiz kum sermişler'

Kıyı erozyonu dolayısıyla daralan Karasu sahilindeki mavi bayraklı plaja takviye amacıyla serilen kumun toprakla karışık olduğu ve suyla temas ettiğinde çamura dönüştüğü iddia edildi.

Sorumsuzluğun böylesi: 'Mavi bayraklı plaja kalitesiz kum sermişler'
banner189

Mavi bayrağa leke

Pandemi önlemlerinin hafifletilmesiyle birlikte Karasu sahillerinde belirgin bir hareketlilik yaşanırken, deniz, kum ve güneşten yararlanmak isteyen tatilcilerin sahilleri doldurmaya başladığı gözlendi. Ancak, Temmuz ayının ilk hafta sonu olan Cumartesi ve Pazar günleri yaşanan yoğunluğa rağmen mavi bayraklı plajın boş olması dikkatlerden kaçmadı. 2018 yılında Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından Karasu sahiline yaptırılan ve kış aylarında erozyon nedeniyle daralan mavi bayraklı plaja yeni turizm sezonu öncesi serilen kumun toprakla karışık olduğu ve bu nedenle tatilcilerin özellikle bu plajı tercih etmekten kaçındığı belirtiliyor.

BU İKİ FOTOĞRAF 5 TEMMUZ PAZAR GÜNÜ AYNI SAATTE ÇEKİLDİ

Limandan mı getirildi?

Plaj çevresindeki turistik işletmeler bu durumdan rahatsız. Mavi bayraklı plaj yakınında tesisi bulunan bir işletme sahibi alana her sezon öncesi kum takviyesi yapıldığını belirtti ve şunları söyledi:

“Aynı çalışma bu yıl da yapıldı. Fakat getirilen kum ne yazık ki toprakla karışık. Dolayısıyla suyla temas ettiğinde çamura dönüşüyor. Herhalde limanın derinleştirilmesi sırasında çıkarılan kum buraya serilmiş. Kedi ve köpeğin bile girmesinin yasak olduğu mavi bayraklı plaja kalitesiz kum dökmek akıl alacak iş değil. Karasu temiz, geniş ve şifalı kumsalıyla isim yapmış bir ilçe. Büyükşehir Belediyesi derhal bu sorunu gidermeli.”

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2020, 12:41

Cihan Ersöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER